• آدرس: کرمانشاه، روبروی پاساژ پلازا، برج نوبهار، طبقه 5، واحد 9
نوبت دهی تلفنی: 09355354347

بیماری های شایع چشمی در کودکان و نحوه درمان آنها

بیماری های شایع چشمی در کودکان و نحوه درمان آنها

بسیاری از بیماری های چشمی وجود دارند که می توانند بینایی کودک را تحت تاثیر قرار دهند. اگر پزشک اطفال موقع معاینه کودک متوجه علائم مشکوک در چشم شود برای ارزیابی و تشخیص بیشتر شما را به چشم پزشک یا  اپتومتریست ارجاع می دهد.

تشخیص و درمان به موقع برای جلوگیری از اختلالات بینایی بسیار مهم است. در زیر، برخی از شایع‌ترین اختلالات چشمی و بیماری‌های چشمی و نحوه درمان آن‌ها را مشاهده می کنید.

بیماری شرح کامل نحوه درمان
آستیگمات قرنیه با شکل نامنظم که می تواند باعث تاری دید شود. اگر باعث تاری دید شود، باید به اپتومتریست مراجعه و از عینک استفاده کنید.
انسداد مجرای اشکی در نوزادان مبتلا به این بیماری مجرای خروج اشک مسدود شده، که باعث التهاب و عفونت می شود. ماساژ ملایم مجرای اشک می تواند به رفع انسداد کمک کند. اگر این کار موثر نبود، ممکن است بعد از یکسالگی، نیاز به جراحی باشد.

کاتاراکت (آب مروارید)

کدر شدن عدسی چشم. حدود 3 کودک از هر 10000 کودک آب مروارید دارند. اکثر آب مرواریدها باید با جراحی برداشته شوند. آب مروارید در نوزادان و کودکان نادر است و معمولاً با آب مروارید در بزرگسالان ارتباطی ندارد.
شالازیون برآمدگی سفت و بدون درد روی پلک که به دلیل مسدود شدن غده چربی بوجود می آید. ممکن است خود به خود برطرف شود یا با قطره چشم یا کمپرس گرم درمان شود. در برخی موارد ممکن است به جراحی جزئی نیاز باشد.
افتادگی پلک (پتوز) افتادگی پلک به معنای افتادگی بیش از حد پلک فوقانی است. لبه پلک فوقانی ممکن است پایین تر از حد معمول باشد یا ممکن است پوست اضافی در پلک بالایی وجود داشته باشد. اگر شدید باشد، می تواند باعث رشد ضعیف بینایی (آمبلیوپی) شود و نیاز به جراحی پلک داشته باشد.
ناهماهنگی کاذب چشم (شبه استرابیسم) ناشی از پل بینی پهن یا چین های اضافی پوست بین بینی و چشم است. چشم ها بصورت ضربدری به نظر می رسند. باید بصورت منظم به پزشک مراجعه کنید تا مشکل برطرف شود.
دوربینی (هایپروپیا) مشکل در دیدن اجسام نزدیک، درجه کمی از دوربینی در نوزادان و کودکان طبیعی است. اگر نمره چشم بالا باشد، اپتومتریست عینک تجویز می کند.
گلوکوم (آب سیاه) وضعیتی که در آن فشار داخل چشم خیلی زیاد است. علائم هشدار دهنده  شامل: حساسیت شدید به نور، اشک ریزش، درد مداوم، بزرگ شدن چشم، کدر شدن قرنیه و اسپاسم پلک است. گلوکوم در دوران کودکی معمولاً نیاز به جراحی دارد. در صورت عدم درمان، گلوکوم می تواند باعث نابینایی شود.
تنبلي چشم (آمبليوپي) کاهش بینایی به دلیل استفاده از چشم سالم و نادیده گرفتن چشم تنبل که  اغلب به دلیل تمرکز ضعیف یا ناهماهنگی چشم ها ایجاد می شود. درمان ها شامل : بستن چشم سالم، کم تراپی، درمان نوین با دستگاه سایکلاپس و تجویز عینک است. در بعضی موارد نیز پزشک جراحی عضله چشم را برای کودکانی که انحراف دارند تجویز می کند.
انحراف چشم (استرابیسم) هنگامی که یک چشم کودک به سمت داخل، بالا، پایین یا بیرون انحراف پیدا می کند، که به خاطر ناهماهنگی عضلات چشم است که به خوبی با هم کار نمی کنند. بسته به علت انحراف چشم یکی از روش های استفاده عینک، بستن چشم یا جراحی توصیه می شود.
چشم صورتی (التهاب ملتحمه) قرمز شدن قسمت سفیدی چشم که معمولاً به دلیل عفونت، آلرژی یا سوزش بوجود می آید. علائم شامل اشک ریزش، ترشح و احساس وجود جسم خارجی در چشم است. بسته به علت آن، چشم صورتی اغلب با قطره یا پماد درمان می شود. شستن مکرر دست ها می تواند گسترش عفونت چشم را به سایر اعضای خانواده و همکلاسی ها در مدرسه محدود کند.
زخم قرنیه یا خراش قرنیه خراش روی سطح جلویی چشم که می تواند بسیار دردناک باشد. اشک ریزش شدید و حساسیت به نور از علائم خراش قرنیه است. قطره یا پماد آنتی بیوتیک برای بهبود و جلوگیری از عفونت تجویز می شود.
گل مژه  التهاب چرکی و حاد حاشیه پلک که معمولا با مسدود شدن سوراخ غدد چربی پلک ایجاد می‌شود. و بسیار شایع است. درمان آن استفاده از کمپرس گرم ، قطره یا پماد آنتی بیوتیک است.
تورم پلک (بلفاریت)
 بلفاریت باعث تورم، قرمزی لبه‌های پلک، احساس درد، خارش یا وجود جسم خارجی در چشم می شود. علت بوجود آمدن آن عفونتی است که توسط نوعی باکتری که در سطح چشم زندگی می‌کند، ایجاد می‌شود.
کمپرس گرم و شستن پلک با شامپو بچه باعث بهبود آن خواهد شد. در صورت وجود عفونت ممکن است نیاز به آنتی بیوتیک باشد.

تازه‌ترین مطالب