• آدرس: کرمانشاه، روبروی پاساژ پلازا، برج نوبهار، طبقه 5، واحد 9
نوبت دهی تلفنی: 09355354347

لنزهای ارتوکراتولوژی (شبانه یا شارژی) مناسب چه افرادی هستند؟

لنزهای ارتوکراتولوژی (شبانه یا شارژی) مناسب چه افرادی هستند؟

افراد زیادی وجود دارند که از عارضه‌های چشمی مانند نزدیک‌بینی، دوربینی و آستیگمات رنج می‌برند. روش‌های مختلفی جهت بهبود آن‌ها به کار گرفته می شود که یکی از آن‌ها استفاده از لنزهای ارتوکراتولوژی است. این لنزها به طور خاص برای هر فرد تهیه می‌شوند و به صورت دائمی یا به صورت موقت استفاده شده که تمرکز چشم بر روی اشیاء و وضوح بینایی در فواصل نزدیک را بهبود می‌بخشند. لنزهای ارتوکراتولوژی با توجه به نیاز و وضعیت چشم فرد تنظیم می‌شوند و به دلیل تخصصی بودن توسط چشم پزشکان تجویز شده و باید با دقت و تحت نظارت پزشک مورد استفاده قرار گیرند.

لنز ارتوکراتولوژی چیست؟

این لنزها به طور خاص برای افرادی که نیاز به کمک بصری دارند و از عینک یا لنزهای تماسی استفاده نمی‌کنند، طراحی شده‌اند. لنز ارتوکراتولوژی که با نام‌های شبانه و شارژی نیز شناخته می‌شود، در زمان خواب مورد استفاده قرار می‌گیرند و از جنس مخصوصی ساخته شده‌اند که به چشم فشار نمی‌آوردند. همچنین، موجب تصحیح شکل قرنیه می‌شوند. ارتوکراتولوژی روشی غیرتهاجمی جهت اصلاح نزدیک بینی است. در این روش قرنیه را تغییر شکل می‌دهند به همین دلیل نور به خوبی روی شبکیه متمرکز شده و چشم تصویر بهتری را در طول روز ایجاد می‌کند.

لنزهای ارتوکراتولوژی چگونه باعث اصلاح نزدیک بینی می‌شوند؟

در روش استفاده از لنز ارتوکراتولوژی؛ با به کارگیری نوعی کنتاکت لنز سخت، باعث تغییر انحنای قرنیه و کاهش تحدب آن می‌شوند که نتیجه این کار باعث اصلاح نزدیک بینی می‌شود. این نوع لنزها در برابر اکسیژن نفوذپذیر هستند. توجه داشته باشید که در صورت عدم استفاده مرتب از لنزها، شکل قرنیه بعد از مدتی به حالت اولیه خود بازمی گردد. پس این یک درمان موقتی جهت اصلاح دید است.

لنزهای ارتوکراتولوژی چگونه باعث اصلاح نزدیک بینی می‌شوند؟

لنزهای ارتوکراتولوژی برای چه بیمارانی مفید هستند؟

لنزهای ارتوکراتولوژی برای تمامی افراد مناسب و قابل استفاده است. طبق اعلام  FDA افرادی که به نزدیک‌بینی 6 دیوپتر و نهایتاً 1.75 آستیگمات مجاز هستند، می‌توانند از لنزهای CRT استفاده کنند. درواقع این روش برای افرادی با نزدیک‌بینی خفیف یعنی 4 دیوپتر و کمتر مناسب است. به همین دلیل بسیاری از متخصصین مخالف این روش بوده و استفاده از لیزیک و لیزر را به افراد با عارضه‌های چشمی دوربینی، نزدیک‌بینی و آستیگمات پیشنهاد می‌دهند.

با استفاده از لنزهای ارتوکراتولوژی اصلاح دید چه مدت طول می‌کشد؟

با این روش، شماره چشم فرد بیمار طی 2 هفته 2 تا 3 دیوپتر کاهش پیدا می‌کند. توجه داشته باشید؛ در استفاده از لنزهای ارتوکراتولوژی تداوم استفاده در مدت زمان اصلاح دید، تاثیر بسزایی دارد. به این صورت که باید در طول شب به طور مداوم استفاده شود در غیر این صورت نه تنها قرنیه بلکه دید بیمار نیز به وضعیت قبل برمی گردد.

 مزایای استفاده از لنزهای ارتوکراتولوژی:

یکی از مزایای جالب ‌توجه لنزهای ارتوکراتولوژی نسبت به لنزهای دیگر این است که می‌توانند به کاهش یا حتی توقف پیشرفت ضعف بینایی کمک بسزایی کنند. در کودکان، نوجوانان و جوانانی که شماره چشم آنها به طور مداوم در حال افزایش است، استفاده از این لنزها می‌تواند بسیار مؤثر باشد و به‌عنوان یکی از روش‌های اصلی برای پیشگیری از پیشرفت نزدیک‌بینی در سراسر جهان شناخته می‌شوند. ضعف بینایی نزدیک‌بین در سنین زیر ۲۵ سال معمولاً پیشرفت می‌کند و سرعت پیشرفت در سنین نوجوانی بسیار بیشتر از سنین بالاتر است؛ بنابراین، استفاده از این لنزها در کودکان و نوجوانان اهمیت ویژه‌ای دارد.

نحوه استفاده از لنزهای ارتوکراتولوژی:

لنزهای ارتوکراتولوژی با قرارگرفتن روی قرنیه باعث اصلاح ضعیفی چشم می‌شوند. این‌گونه لنزهای تماسی را شب در چشم قرار می‌دهند، سپس صبح بعد از بیدارشدن آن روی چشم برمی‌دارند. با این روش، فرد بیمار از صبح تا شب قبل خواب بدون استفاده از هیچ عینک و لنزی می‌تواند به‌خوبی اشیا را ببیند؛ زیرا هنگامی که شب لنز در چشم قرار داده می‌شود باعث تغییر در انحنای قرنیه شده و ضعیفی چشم را بهبود می‌بخشد. البته استفاده از این نوع لنزها در شب ممکن است به بیمار این حس را بدهد که چشم دچار عوارض می‌شود، اما این‌گونه نیست؛ بلکه عوارضی کمتر از سایر لنزهای طبی دارد و از ایمنی خوبی برخوردارند.

 خرید لنزهای ارتوکراتولوژی:

لنزهای ارتوکراتولوژی تخصصی هستند و با تجویز پزشک مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ زیرا حتماً باید از طریق قالب‌گیری ساخته شوند و مناسب چشم بیمار باشند. برای تجویز این‌گونه لنزها حتماً به پزشکان حاذق و باتجربه مراجعه کرده تا قالب‌گیری به طور دقیق صورت‌گرفته و با بالاترین کیفیت آن را به شما تحویل دهند. جهت معاینه و استفاده از لنزهای ارتوکراتولوؤی می‌توانید به کلینیک هاکان مراجعه و از خدمات درمانی آن‌ها بهره‌مند شوید.

تازه‌ترین مطالب