• آدرس: کرمانشاه، روبروی پاساژ پلازا، برج نوبهار، طبقه 5، واحد 9
نوبت دهی تلفنی: 09355354347

سوالات متداول

پاسخ به سوالات رایج درباره عینک طبی

در صورتی که پس از گذشت ۲ تا ۳ هفته هنوز با احساس دید تار و سرگیجه مواجه هستید، بهتر است حتما به اپتومتریست مراجعه کنید؛ زیرا ممکن است فریم یا عدسی مناسب وضعیت یا شکل صورت شما نباشد و این مسائل باعث بروز مشکل شوند.

پیشنهاد می شود برای استفاده از کامپیوتر و گوشی موبایل، عینک‌های بلوکات یا بلوکنترل استفاده کنید. این عینک ها به دلیل پوشش دهی خاصی که دارند مانع از عبور نور مضر آبی از عدسی می شود. به همین علت می تواند یک انتخاب خوب برای شما باشد.

افرادی که همزمان دچار نزدیک بینی و دوربینی هستند، به عدسی‌های دو کانونی یا بایفوکال نیاز دارند. این عدسی‌ها توانایی تصحیح همزمان مشکلات بینایی نزدیک و دور را دارند. به عبارت دیگر، آنها می‌توانند برای فعالیت‌های نزدیکی مانند خواندن و کار با گوشی، و همچنین برای دیدن اشیاء دور مانند رانندگی یا تماشای تلویزیون از یک عدسی تنها استفاده کنند.

استفاده از عینک به طور عمومی باعث بدتر شدن ضعف بینایی نمی‌شود. در واقع، عینک‌ها به شما کمک می‌کنند که تصاویر را به صورت واضح‌تر و بهتر ببینید، و در مواردی ممکن است از پیشرفت ضعف بینایی جلوگیری کنند.

پاسخ به سوالات رایج درباره لنز چشمی

برای تعیین سایز لنز حتما باید به اپتومتریست مراجعه کنید تا بطور دقیق عدد دیامتر (قطر) و بیس کرو(شعاع انحنا) مشخص شود.

چون عمل های جراحی حذف عینک ممکن است باعث خشکی چشم شوند باید از لنزهای نرمی استفاده شود که اکسیژن رسانی بالا و درصد آب بالایی دارند. (مثل لنزهایی که از جنس سیلیکون هایدروژل می باشند.) بیمارانی که هر یک از عمل های چشمی به جهت بهبود بینایی مثل لیزیک و لازک، PRK، فمتولیزیک و فمتو اسمایل را انجام داده اند می توانند بین ۳ تا ۶ ماه پس از عمل جراحی از لنز رنگی استفاده نمایند. بهترین زمان استفاده از لنز چشم برای بیماران پس از عمل وابسته به تشخیص پزشک با توجه به شرایط بیمار می باشد.

موقعی که لنز در چشم شما هست فقط می توانید از قطره های لغزاننده لنز مانند اکویت استفاده کنید.

قطره مرطوب کننده لنز مناسب چه افرادی ست:

 •  افرادی که خشکی چشم دارند.
 •  افرادی که لنز به چشم آن ها می چسبد. (خصوصا در زمان درآوردن لنز)
 •   اگر که در آب و هوای خشک زندگی می کنند.
 •  اگر به صورت مداوم از لنز استفاده می کنید.
 • افرادی که بعد از یکی دوساعت استفاده از لنز دچار قرمزی، سوزش، خارش، احساس جسم خارجی و… در چشم خود می شوند.

تاریخی که روی پک لنز زده شده تاریخ نگهداری لنز هست یعنی شما درصورتی که به پلمپ دست نزنید تا این تاریخ می توانید از لنز استفاده کنید، اما موقعی که پلمپ لنز باز می شود با توجه به مدت زمان بصورت دیلی، ماهانه، فصلی و سالانه قابل استفاده می باشد.

محلول لنز را ترجیحا هر روز عوض کنید تا لنز شما رسوب نگیرد یا حداقل یک روز در میان حتما این کار را انجام دهید.

خیر، هرگز لنز یا جالنزی را نباید با آب شست، چون در آب یک میکروب خطرناک وجود دارد که باعث آسیب به قرنیه یا حتی نابینایی می شود. علائم این عفونت شامل دردچشم، فتوفوبیا (حساسیت به نور) و التهاب چشم است.

در موارد زیر از لنز استفاده نکنید:

 • خوابیدن با لنز
 • حمام رفتن، استخر و بارندگی
 • هوای آلوده (غبارآلود یا آغشته به مواد شیمیایی)
 • استفاده بیشتر از 8 ساعت از لنز
 • گذاشتن دو لنز روی هم (یکی طبی و دیگری رنگی)
 • شستن لنز با آب یا سرم
 • به اشتراک گذاشتن لنز با دوستان

پاسخ به سوالات متفرقه (قوز قرنیه، تنبلی چشم و ...)

برای درمان قوزقرنیه یا کراتوکونوس راه های درمانی مختلفی وجود دارد، در ابتدا برای بیمار عینک تجویز می شود، اگر دید شما با عینک رضایت بخش نبود در مرحله بعد لنز سخت یا اسکلرال فیت می شود. اگر تحمل لنز برای شما سخت باشد یا بینایی بهبود نداشته باشد در مرحله بعد عمل های جراحی پیشنهاد داده می شود.

در بعضی از بیماران قوز قرنیه، بینایی با عینک کامل نمی شود و لازم است برای بهبود بینایی از لنز تماسی هارد یا اسکلرال استفاده نمود.

جهت حصول بهترین نتیجه تا سن 9 سالگی تنبلی با روش های مختلف قابل درمان است، در بزرگسالان روند درمان طولانی تر خواهد بود.

تنبلی چشم یک بیماری وراثتی است و مهم‌ترین مساله در درمان بیماری تنبلی چشم تشخیص به موقع آن است. اگر بیماری تنبلی چشم در دوران کودکی که سیستم بینایی چشم در حال کامل شدن است، تشخیص داده شود، به راحتی قابل درمان است.

اکثر افرادی که با کامپیوتر یا گوشی کار می کنند بعد از مدتی دچار سندرم بینایی ناشی از کار با کامپیوتر خواهند شد که علت آن کم پلک زدن حین کار چشمی با کامپیوتر یا گوشی می باشد که منجر به خشکی چشم می شود و علائم آن سردرد های میگرنی، قرمزی، خستگی چشم و تاری دید یا حتی درد در قسمت شانه و گردن می باشد.

برای اینکه این علائم کاهش یابد راهکارهای زیر پیشنهاد می شود:

پاسخ به سوالات شما در حوزه لنز یا عینک

اطلاعات فرم زیر را پر کنید، در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهیم بود.