• آدرس: کرمانشاه، روبروی پاساژ پلازا، برج نوبهار، طبقه 5، واحد 9
نوبت دهی تلفنی: 09355354347

مراقبت های بعد از جراحی لیزیک  چشم

مراقبت های بعد از جراحی لیزیک  چشم

آیا اخیرا برای بهبود بینایی چشمان خود تحت عمل لیزیک قرار گرفته اید؟ آیا می دانید برای جلوگیری از عوارض باید از چشمان خود مراقبت کنید؟ آیا می دانید که چشم تحت درمان شما در معرض خطر قابل توجهی برای ایجاد عوارضی مانند عفونت است؟ پس از انجام عمل لیزیک چشم پزشک شما دستورالعمل های خاصی را برای تسریع بهبودی و جلوگیری از عوارض جراحی ذکر می کند.

مراقبت از چشم پس از عمل لیزیک:

بیست و چهار ساعت اولیه پس از عمل لیزیک حیاتی است زیرا این دوره بیشترین خطر عفونت و سایر عوارض را به همراه دارد. اگرچه در این 24 ساعت اولیه باید مراقبت بیشتری انجام شود، اما روتین مراقبت های استاندارد چشم باید تا چند ماه پس از عمل لیزیک حفظ شود.

برخی از نکاتی که باید در عمل لیزیک رعایت شود به شرح زیر است:

1- دوره نقاهت را جدی بگیرید:

باید اطلاعات جامعی در مورد زمان نقاهت پس از جراحی به دست آورید و بر این اساس بتوانید فعالیت های روزانه را مدیریت کنید.

در 5-6 ساعت اولیه پس از جراحی، باید از نور شدید اجتناب کنید. ممکن است دید مه آلود داشته باشید و با کاهش اثر بیهوشی، ممکن است در چشم نیز درد داشته باشید، اما ممکن است ظرف چند ساعت از بین برود.

در 24 ساعت اول، باید با دوری از تلویزیون و تلفن همراه، فشار به چشمان خود را به حداقل برسانید. تا زمانی که دید شما روشن نشده نباید رانندگی کنید.

بعد از 1-2 هفته می توانید تمرین را انجام دهید. با این حال، حداقل تا 15 روز پس از جراحی نباید در آب آلوده شنا کنید. بعد از یک ماه می توانید با عینک محافظ به ورزش شنا بپردازید. ممکن است برای 3 تا 6 ماه یک ویزیت بعدی داشته باشید تا روند بهبودی توسط پزشک کنترل شود. افراد مبتلا به نزدیک بینی شدید در مقایسه با افراد با شرایط خفیف تر به زمان بیشتری برای بهبودی نیاز دارند.

باید مراقب چشم ها باشید و از هر گونه فعالیتی که باعث فشار روی چشم شما می شود خودداری کنید. این به تسریع بهبودی کمک می کند. ممکن است تقریباً 4-6 ماه خشکی چشم را تجربه کنید.

مراقبت های بعد از جراحی لیزیک  چشم

2- اجتناب از محیط آلوده:

پس از عمل لیزیک باید از محیط آلوده خودداری کنید. گرد و غبار و کثیفی اگر وارد چشم شود، خطر عفونت را افزایش می دهد. همچنین باید از سیگار کشیدن دوری کنید یا از قرار گرفتن در معرض دود خودداری کنید.

3- داروها را طبق دستور پزشک مصرف کنید:

پس از عمل لیزیک، پزشک داروهای خاصی را برای شما تجویز می کند که به بهبودی زودهنگام و جلوگیری از عوارض جانبی کمک می کند. این داروها ممکن است شامل آنتی بیوتیک ها، ضد حساسیت ها و روان کننده ها باشد. تمام داروها را در تایم مشخص مصرف کنید.

مراقبت های بعد از جراحی لیزیک  چشم

4- احتیاط در هنگام حمام کردن:

هنگام دوش گرفتن باید بیشتر مراقب باشید. به شما توصیه می شود تا 24 ساعت پس از جراحی دوش نگیرید. شما باید از مصرف شامپو و صابونی که ممکن است به داخل چشم راه پیدا کند خودداری کنید.

5- همیشه از عینک آفتابی استفاده کنید:

استفاده از عینک آفتابی به محافظت از چشمان شما در برابر تشعشعات مضر کمک می کند. علاوه بر این، پس از عمل لیزیک، چشمان شما نسبت به نور شدید حساس خواهند بود. استفاده از عینک آفتابی برای چند روز پس از جراحی باعث می شود در زیر نور آفتاب راحت تر باشید.

6- از آرایش چشم استفاده نکنید:

حداقل تا 2 هفته بعد از عمل لیزیک از آرایش خودداری کنید. لوازم آرایشی حاوی مواد شیمیایی است که ممکن است به چشم آسیب برساند.

7- از مالیدن چشم ها خودداری کنید:

پس از عمل لیزیک چشم های خود را مالش ندهید. ممکن است منجر به عوارض جدی شود. در حین جراحی لیزیک یک فلپ ایجاد می شود. در طول فرآیند بهبودی، فلپ قرنیه در حال بهبود است. در شرایط نادر، مالش چشم ممکن است فلپ قرنیه را جابجا کند.

8- از بیرون رفتن یا سر کار خودداری کنید:

باید از بیرون رفتن از خانه خودداری کنید زیرا گرد و غبار، خاک و نور خورشید ممکن است شما را ناراحت کند. ممکن است 2 تا 3 روز پس از جراحی نیاز باشد به مطب پزشک بروید، اگرچه زمان واقعی بسته به نوع کار توسط چشم پزشک شما تعیین می شود.

9- از انجام ورزش شنا خودداری کنید:

تا چند هفته پس از عمل لیزیک باید از انجام ورزش های شنا خودداری کنید. در حین انجام این ورزش ها باید تا چند ماه پس از عمل لیزیک از عینک محافظ استفاده کنید.

10- تمرینات ورزشی را انجام ندهید:

چند هفته پس از عمل لیزیک از انجام ورزش های سنگین خودداری کنید زیرا ممکن است فشار بیشتری به عضلات وارد کند.

11- استفاده از محافظ چشم:

برای جلوگیری از مالش تصادفی چشم در طول شب، حداقل تا چند هفته پس از عمل لیزیک، هنگام خواب باید از عینک محافظ استفاده کنید.

12-کاهش یا اجتناب کامل از تلویزیون:

برای چند هفته از تماشای صفحه نمایش خودداری کنید زیرا ممکن است باعث خستگی چشم شود. پس از چند هفته از عمل لیزیک، باید زمان نمایش صفحه نمایش خود را محدود کنید.

منبع

تازه‌ترین مطالب