• آدرس: کرمانشاه، روبروی پاساژ پلازا، برج نوبهار، طبقه 5، واحد 9
نوبت دهی تلفنی: 09355354347

 عدسی پلاریزه چیست و چه کاربردی دارد؟

 عدسی پلاریزه چیست و چه کاربردی دارد؟

عدسی پلاریزه در عینک‌های آفتابی، باعث کاهش خستگی چشم در مقابل نور خورشید می‌شود. به همین دلیل است که هنگام خرید عینک علاوه بر شیشه‌های UV بر پولاریزه بودن عدسی‌ها نیز تاکید می‌کنند. عدسی پلاریزه تا حد زیادی موجب حفظ ایمنی چشم‌ها شده و دید و  بینایی را بهبود می‌بخشد.

 عدسی‌های پلاریزه یا ضد تابش چیست؟

نور از زوایای مختلف از سطح هموار و ناهموار به صورت پراکنده منعکس می‌شود. اگر نور از سطح هموار و صاف منعکس شود، به صورت مستقیم و در یک زاویه می‌تابد که در نهایت منجر به خیره شدن چشم‌ها خواهد شد. خیره شدن چشم بسیار خطرناک است و در طولانی مدت موجب کوری می‌شود. اما با عینک‌های دارای عدسی‌های پلاریزه می‌توان تا حد زیادی به رفع این مشکل پرداخت. چرا که این لنز سبب کاهش درخشندگی نور نیز می‌شود و مشکل خیرگی را برطرف می‌سازد. این عدسی از چشم در مقابل اشعه فرابنفش نیز محافظت می‌کند و هنگام رانندگی و ورزش بهترین گزینه برای دید بهتر است.

عدسی پلاریزه چیست و چه کاربردی دارد؟

 عدسی پلاریزه چگونه کار می‌کند؟

لنزهای پلاریزه دارای ماده شیمیایی خاصی هستند که برای فیلتر کردن نور روی آنها اعمال می‌شود. مولکول‌های این ماده شیمیایی به صورت فشرده کنار هم قرار گرفتند تا حدالامکان از عبور نور از عدسی جلوگیری کنند. فقط اشعه‌های نوری که به صورت عمودی می‌تابند اجازه نفوذ از روزنه‌های عدسی را دارند.

یعنی اگر نور به صورت افقی از حوضچه آب بدون موج و یا کاپوت براق ماشین منعکس شود، اجازه ورود ندارد و مسیرش نیز توسط عدسی پلاریزه مسدود می‌شود. به همین دلیل است که با عینک‌های آفتابی پلاریزه کمی تصاویر را تیره‌تر می‌بینید اما جالب است بدانید که این تیرگی منجر به دید بهتر و واضح شدن تصویر می‌شود تا شما بتوانید جزئیات را راحت‌تر مشاهده کنید.

 عدسی پلاریزه چیست و چه کاربردی دارد؟

 زمان استفاده از عینک پلاریزه:

کسانی که پس از فعالیت و کار زیر نور مستقیم خورشید، دچار خستگی چشم می‌شوند، می‌توانند از عینک پلاریزه استفاده کنند. تا چشمانشان کمتر خسته شود. اما به طور کل عینک‌های دارای عدسی پلاریزه برای استفاده روزانه مناسب است. به ویژه در موقعیت‌های زیر برای کاهش آسیب چشمی باید از عینک پلاریزه استفاده کنید:

    • ماهیگیری: عدسی پلاریزه کمک می‌کند تا نور منعکس شده از آب مسدود شود و ماهیگیر راحت‌تر و با دید بهتر بتواند به صید ماهی بپردازد.
    • قایق سواری: سپری کردن یک روز طولانی در آب سبب خستگی چشم شده که لنز پلاریزه باعث کاهش خستگی چشم می‌شود. همچنین عینک پلاریزه کمک می‌کند تا بتوانید سطح آب را بهتر ببینید که برای قایق سواران از اهمیت زیادی برخوردار است.
    • رانندگی: عینک پلاریزه برای رانندگی در طول روز مناسب است.  وقتی نور خورشید به سطح صیقلی جاده برخورد می‌کند به صورت خیره کننده به چشم راننده می‌تابد.  این موضوع باعث کاهش دید می‌شود.. به همین دلیل توصیه می‌شود که رانندگان حتماً در طول روز از عینک پلاریزه استفاده کنند. جالب است بدانید که استفاده از این عینک در طول رانندگی شب توصیه نمی‌شود. چرا که به دلیل تیره بودن عدسی، سبب می‌شود که جزئیات مسیر در طول شب، قابل دید نباشد و احتمال بوجود آمدن حوادث ناگوار، بالا می‌رود.

ویژگی عینک پلاریزه:

عینک‌های دارای لنز پلاریزه از آسیب به چشم جلوگیری می‌کنند و سبب کاهش تابش خیره کننده خورشید می‌شوند. همچنین در هنگام رانندگی تا حد زیادی به دید بهتر کمک کرده و از پیشامد حوادث، جلوگیری به عمل می‌آورد. برای افزایش دید در هنگام ورزش، رانندگی، قایق سواری، ماهیگیری و…. استفاده از عینک پلاریزه توصیه می‌شود. اما توجه داشته باشید که این لنز مناسب رانندگی در شب و یا هنگام اسکی بر روی برف نیست و به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

برای راهنمایی بیشتر درباره خرید عدسی پلاریزه با عینک سازی هاکان تماس بگیرید.

تازه‌ترین مطالب