• آدرس: کرمانشاه، روبروی پاساژ پلازا، برج نوبهار، طبقه 5، واحد 9
نوبت دهی تلفنی: 09355354347

عدسی تریوکس چیست؟ و تفاوت آن با عدسی پلی کربنات

عدسی تریوکس چیست؟ و تفاوت آن با عدسی پلی کربنات

هنگامی که نگران ایمنی چشمان خود هستید، عدسی‌های پلی کربنات و تریوکس ، بهترین انتخاب هستند. نام دیگر عدسی تریوکس، عدسی نشکن است. این عدسی نوعی از تکنولوژی پیشرفته عینک ها بوده که مقاومت خوبی در برابر ضربه دارد. به همین دلیل معمولا عینک‌های طبی و عینک‌های کودکان را با عدسی تریوکس تولید می‌کنند. عدسی پلی کربنات، همانند عدسی تریوکس بوده و علاوه بر مقاومت بالا، کاملا سبک و باریک است. همین موضوع باعث شده که به راحتی برای فعالیت‌های روزانه و ورزشی، مورد استفاده قرار گیرد.

کاربرد عدسی تریوکس

عدسی تریوکس در دسته عدسی‌های نشکن قرار دارد که در ابتدای امر برای شیشه‌های هواپیما و هلیکوپتر،کاربرد داشت.  اما به مرور زمان تصمیم بر آن شد که با اضافه کردن برخی مواد شیمیایی دیگر و تغییر ساختار عدسی تریوکس از آن در صنعت عینک‌های طبی و آفتابی استفاده کنند. چون این عدسی‌ها علاوه بر استحکامی که دارند، دارای وزن کمی نیز هستند. این سبکی باعث می‌شود که عدسی تریوکس به عنوان عدسی عینک بر روی صورت افراد سنگینی نکند و باعث احساس خستگی نشود.

عدسی تریوکس چیست؟ و تفاوت آن با عدسی پلی کربنات

ویژگی عدسی تریوکس

عدسی تریوکس با توجه به مواد شیمیایی که در ساختار خود دارد، از شفافیت زیادی برخوردار است. این شفافیت باعث شده که افراد زیادی به سراغ این عدسی بیایند. همچنین اکثر پزشکان جهان استفاده از عدسی نشکن را تایید کرده‌اند، و از بهترین گزینه‌ها برای استفاده‌ی کودکان و افراد ورزشکار است.  عدسی تریوکس علاوه بر نشکن بودن، مقاومت بالایی که دارد. همچنین محافظت بالایی در برابر اشعه ماورای بنفش دارد که چشم‌ها را از این اشعه‌ مضر ایمن نگه می‌دارد.

عدسی تریوکس چگونه ساخته می‌شود؟

عدسی تریوکس از منومرهایی ساخته می‌شود که بر پایه‌ی اورتان هستند و مراحل ساخت آن هم شبیه به مراحل ساخت عدسی‌های پلاستیکی پیش می‌رود. از روش قالب گیری برای ساخت عدسی‌های تریوکس استفاده می‌شود. به این صورت که ابتدا مواد مذاب مخصوص عدسی را در قالب می‌ریزند، سپس این مواد سرد می‌شوند و حالت می‌گیرند.

قیمت عدسی نشکن

عدسی تریوکس با توجه به ویژگی‌های منحصر به فردی که به خود اختصاص داده، نسبت به سایر عدسی‌ها قیمت بالاتری دارد. افراد برای خرید آن هزینه‌ی بیشتری را باید صرف کنند. اما نکته‌ی قابل توجه این است که با درنظر گرفتن ویژگی‌های منحصر به فرد عدسی تریوکس، هزینه‌ آن نیز منصفانه است و ارزش خرید را دارد.

عدسی تریوکس چیست؟ و تفاوت آن با عدسی پلی کربنات

مقایسه‌ عدسی پلی کربنات و عدسی تریوکس

برای ساخت عینک و همچنین در صنعت چشم پزشکی، بکار گیری عسی تریوکس و دسی پلی کربنات، از بهترین انتخاب‌های هر فرد است. هردو عدسی ضخامت کمی دارند و به همین منظور وزن کمتری هم نسبت به عدسی‌های نایلونی، به خود اختصاص می‌دهند. همچنین مقاومتی تا ده برابر بیشتر از سایر عدسی‌ها در برابر ضربه دارند و در برابر اشعه فرابنفش، کاملا ایمن و محافظ، عمل می‌کنند. هردو این عدسی‌ها سبب دید بهتر چشم ها می‌شوند. بهتر است که پوشش ضد انعکاس بر روی عدسی‌ها اعمال شود. هردو عدسی پلی‌کربنات و تریوکس مقاومت یکسانی دارند و در برابر فشار و ضربه به طور یکسان عمل می‌کنند. اما این دو عدسی کاربردی، تفاو‌ت‌هایی هم دارد.

  • مورد اول این است که عدسی‌های پلی کربنات ضریب شکست بیشتری دارند و نسبت به عدسی‌های تریوکس حدود ده درصد باریک‌تر هستند.
  • در رابطه با مقایسه‌ی وزن این دو عدسی باید گفت که عدسی‌های تریوکس وزن کمتری نسبت به عدسی‌های پلی کربنات دارند و حدود ده درصد نسبت به عدسی‌های پی کربنات سبک وزن‌تر هستند‌.
  • نکته‌ مهم و قابل بحث در رابطه با عدسی‌ها، میزان شفافیت آن‌ها است. در مقایسه‌ شفافیت دو عدسی پلی کربنات و تریوکس، نتیجه بر این است که عدسی‌های تریوکس به دلیل فشار درونی کمتری که دارند شفافیت بیشتری نسبت به عدسی پلی‌کربنات دارند.
  • تفاوت دیگر آن‌ها قیمت عدسی‌های پلی‌کربنات و تریوکس است. هردوی این عدسی‌ها با توجه به کارایی و ویژگی‌هایی که برخوردارند، قیمت و هزینه بالایی را به خود اختصاص می‌دهند. اما در اکثر مواقع عدسی‌های تریوکس گران تر بوده و باید هزینه بیشتری برای آن پرداخت شود.

کاربرد‌های بی نظیر دو عدسی تریوکس و پلی کربنات

از کاربردهای عدسی تریوکس و پلی کربنات این است که آنها نازک، سبک و مقاوم در برابر ضربه هستند. به همین دلیل آنها را  گزینه ای عالی برای عینک های ورزشی یا ایمنی می‌دانند. احتمال شکستگی این لنزها نسبت به لنزهای معمولی و پلاستیکی کمتر است به همین دلیل توصیه می‌شود که برای عینک‌های طبی حتما از عدسی‌های نشکن تریوکس و پلی کربنات استفاده کنید.

برای راهنمایی بیشتر درباره خرید عدسی مناسب با عینک سازی هاکان تماس بگیرید.

 

تازه‌ترین مطالب