• آدرس: کرمانشاه، روبروی پاساژ پلازا، برج نوبهار، طبقه 5، واحد 9
نوبت دهی تلفنی: 09355354347

آستیگمات چشم چیست و راه‌های درمان آن

درمان آستیگماتیسم

آستیگماتیسم یک مشکل شایع چشمی است که می‌تواند دید را تار یا مخدوش کند. این مشکل زمانی اتفاق می‌افتد که قرنیه (لایه شفاف جلویی چشم) یا عدسی (بخش داخلی چشم که به تمرکز چشم کمک می‌کند) شکلی متفاوت از حالت عادی داشته باشد و راه‌های درمان آستیگماتیسم چشم عینک یا لنزهای تماسی است. بسیاری از افراد به درجات مختلفی از آستیگماتیسم مبتلا هستند. در این وضعیت، بخشی از چشم معمولاً قرنیه منحنی نامنظم دارد.

تنها راه برای تشخیص آستیگماتیسم معاینه چشم است. عینک یا لنزهای تماسی می‌تواند به این وضعیت کمک کند و باعث بهتر دیدن شود، همچنین برخی از افراد می‌توانند برای رفع آستیگماتیسم خود تحت عمل جراحی قرار بگیرند.

به طور معمول قرنیه و عدسی در همه جهات صاف و منحنی هستند این وضعیت کمک می‌کند تا پرتوهای نور به شدت بر روی شبکیه در پشت چشم متمرکز شوند. اگر قرنیه یا عدسی صاف و منحنی یکنواخت نباشد پرتوهای نور به درستی خمیده نمی‌شوند، پزشکان به این وضعیت عیب انکساری می‌گویند. زمانی که قرنیه دارای شکل انحرافی است، آستیگمات قرنیه اتفاق می‌افتد و هنگامی که شکل لنز مخدوش است، آستیگماتیسم عدسی صورت می‌گیرد. در هر صورت، دید برای اجسام دور و نزدیک تار یا مخدوش می‌شود.

بعضی افراد ممکن است علاوه بر آستیگماتیسم مبتلا به سایر عیوب انکساری هم باشند، مانند:

 • نزدیک بینی
 • دور بینی

کودکانی که علائم آستیگماتیسم دارند ممکن است متوجه این بیماری نشوند و از تاری دید یا مشکل دیگری شکایت نکنند. آستیگماتیسم اصلاح نشده می‌تواند بر توانایی کودک در پیشرفت دروس و ورزش تأثیر بگذارد. به همین دلیل این نکته اهمیت بسیاری دارد که کودکان معاینه چشم را به صورت منظم انجام دهند. برای تشخیص آستیگماتیسم و سایر مشکلات بینایی این معاینات را در اسرع وقت انجام دهید.

درمان آستیگماتیسم
آستیگماتیسم یک مشکل شایع چشمی است که می‌تواند دید را تار یا مخدوش کند.

علت اصلی آستیگماتیسم چیست؟

مشکل آستیگماتیسم، ناشی از انحنای نامنظم قرنیه یا عدسی چشم است. اگر قرنیه یا عدسی چشم به طور یکنواخت خمیده نباشد، پرتوهای نور به درستی متمرکز نمی‌شوند. با آستیگماتیسم، دید در فواصل دور و نزدیک تار می شود.

آستیگماتیسم وضعیتی بسیار شایع است. هنوز پزشکان نمی‌دانند چرا شکل قرنیه یا عدسی در افراد مختلف متفاوت است ولی این را می‌دانند که احتمال ابتلا به آستیگماتیسم ارثی است. برخی افراد با آستیگماتیسم متولد می‌شوند، اما برخی دیگر در کودکی یا بزرگسالی به آن مبتلا می‌شوند. عده‌ای نیز پس از آسیب چشم یا جراحی چشم دچار آستیگماتیسم می‌شوند.

نکته: این موضوع که آستیگماتیسم می‌تواند در اثر مطالعه در نور کم یا نشستن نزدیک به تلویزیون ایجاد شود کاملاً اشتباه است.

چگونه می‌توان تشخیص داد که فرد مبتلا به آستیگمات است؟

علائم آستیگماتیسم شامل موارد زیر است:

 • تاری دید
 • سردرد
 • خستگی
 • عدم بینایی مناسب در شب
 • لوچ شدن چشم‌ها
 • فشار چشمی، به خصوص بعد از تمرکز برای مدت طولانی

برای تشخیص آستیگماتیسم باید به چشم پزشک مراجعه کنید. یک معاینه کامل چشم مشخص می‌کند که چه چیزی باعث علائم شما می‌شود.

علت آستیگماتیسم
برای تشخیص آستیگماتیسم باید به چشم پزشک مراجعه کنید.

تشخیص آستیگماتیسم

اپتومتریست یا چشم پزشک می‌تواند با معاینه چشم، آستیگماتیسم را تشخیص دهد. آزمایش این بیماری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تست بینایی
 • اندازه‌گیری میزان انحنای قرنیه‌های چشم
 • اندازه‌گیری تمرکز نور چشمان

دستگاه‌های اندازه گیری نسخه آستیگماتیسم

چشم پزشک ممکن است در طول معاینه از چندین دستگاه استفاده کند:

فوروتر به تعیین نحوه شکل دادن به لنز برای اصلاح دید کمک می‌کند. دکتر از بیمار می‌خواهد با یک سری لنز جلوی چشم نگاه کند و سپس می‌پرسد که کدام یک دید بیمار را بهتر کرده است. بر اساس پاسخ، پزشک لنزهایی را تعیین می‌کند که شفاف‌ترین دید را ارائه می‌دهند.

پزشک همچنین می‌تواند برای تعیین لنزهای اصلاحی مورد نیاز از اتورفرکتور استفاده کند. اتورفرکتور نور را به چشم می‌تاباند و نحوه تغییر آن را با جهش از پشت چشم اندازه گیری می‌کند. کراتومتر انحنای قرنیه را اندازه گیری می‌کند. چشم پزشک ممکن است از توپوگرافی قرنیه نیز استفاده کند تا آستیگماتیسم را به طور دقیق تشخیص دهد و اندازه‌گیری کند.

بیشتر بدانید: دستگاه اتورفرکتوکراتومتر چیست؟

اتورفرکتور چگونه کار می کند؟

آیا آستیگماتیسم قابل درمان است؟

معمولاً می‌توان آستیگماتیسم خفیف تا متوسط را با عینک یا لنزهای تماسی اصلاح کرد. عینک‌ها یا لنزهای تماسی با جبران منحنی‌های ناهموار در قرنیه و عدسی چشم آستیگماتیسم را اصلاح می‌کنند. در حال حاضر، لنزهای نرمی به نام لنزهای تماسی توریک می‌توانند آستیگماتیسم را اصلاح کنند. این لنزها ممکن است برای برخی افراد مناسب باشند.

اگر آستیگماتیسم شدید باشد، لنزهای تماسی سخت یا عینک ممکن است گزینه بهتری باشد. پزشک متخصص چشم در مورد گزینه‌های لنز با شما صحبت خواهد کرد.

رایج‌ترین درمان آستیگماتیسم عینک یا لنز تماسی است. چشم پزشک لنزهای مناسب را تجویز می‌کند تا به شما کمک کند تا حد امکان واضح ببینید. پزشکان همچنین می‌توانند از جراحی برای درمان آستیگماتیسم استفاده کنند. این جراحی شکل قرنیه را تغییر می‌دهد تا بتواند نور را به درستی متمرکز کند.

اگر آستیگماتیسم خفیف باشد ممکن است نیازی به درمان نداشته باشید. چشم پزشک می‌تواند کمک کند تا بفهمید که آیا نیاز به درمان دارید یا خیر و اینکه چه نوع درمانی بهترین است.

خرید آنلاین لنز توریک از فروشگاه ایران لنز

درمان آستیگماتیسم
آستیگماتیسم اغلب با افزایش سن پیشرفت می‌کند.

آستیگماتیسم با بینایی چه می‌کند؟

آستیگماتیسم یک مشکل رایج بینایی است که در اثر مشکل در شکل قرنیه ایجاد می‌شود. در آستیگماتیسم، عدسی چشم یا قرنیه که سطح جلویی چشم است، انحنای نامنظمی دارد. این می‌تواند نحوه عبور یا شکست نور به شبکیه را تغییر دهد و باعث تاری، دید مبهم یا انحراف در بینایی شود.

آیا آستیگماتیسم جدی است؟

اغلب اوقات آستیگماتیسم یک بیماری جدی چشمی نیست، اما باعث خستگی چشم می‌شود که بر عملکرد روزانه افراد تأثیر می‌گذارد. با این حال، آستیگماتیسم گاهی اوقات می‌تواند یک وضعیت تهدید کننده بینایی را پنهان کند. آستیگماتیسم مانند نزدیک بینی و دوربینی یک عیب انکساری رایج است.

آیا آستیگماتیسم با افزایش سن بدتر می‌شود؟

طبق گفته آکادمی چشم پزشکی آمریکا، آستیگماتیسم اغلب با افزایش سن پیشرفت می‌کند. قرنیه می‌تواند با افزایش سن به دلیل کاهش فشار ناشی از پلک‌ها   نامنظم‌تر شود.

چه غذایی برای آستیگماتیسم مفید است؟

 • هویج وقتی به سبزیجات دیگر مانند کلم و گوجه فرنگی اضافه می‌شود، بینایی را تقویت می‌کند.
 • ماهی‌هایی مانند سالمون، قزل آلا و گربه ماهی نیز بسیار مفید هستند.
 • لبنیات، مرغ، گوشت گاو و بره نیز مکمل خوبی برای وعده‌های غذایی هستند.

آیا آستیگماتیسم بدون عینک بدتر می‌شود؟

مانند هر بیماری چشمی، آستیگماتیسم با گذشت زمان بدتر می‌شود. دلیل اصلی این امر این است که با گذشت زمان، آستیگماتیسم تغییر زاویه می‌دهد و حداقل بدون عینک یا لنز تماسی، بدتر می‌شود.

درمان آستیگماتیسم چشم
استفاده از عینک برای آستیگماتیسم یک راه معمول برای درمان این بیماری است.

چرا آستیگماتیسم در شب بدتر است؟

اشعه‌های نوری که وارد چشم می‌شوند در نقاط مختلف برخورد می‌کنند و باعث تاری دید می‌شوند. در شب یا سایر شرایط کم نور، تاری بدتر می‌شود. به این دلیل که وقتی نور کم می‌شود، مردمک چشم گشاد می‌شود تا نور بیشتری وارد شود.

چه نوع عینکی برای آستیگماتیسم نیاز است؟

عینک‌های مخصوص آستیگماتیسم شامل یک عدسی استوانه‌ای مخصوص برای جبران نحوه عبور نور از قرنیه می‌باشند. به طور کلی، یک لنز تک دید تجویز می‌شود، اما در برخی از بیماران بالای 40 سال، چشم پزشک ممکن است عینک دو کانونی را توصیه کند.

آیا مالیدن چشم‌ها می‌تواند باعث آستیگماتیسم شود؟

مالیدن چشم‌ها، به قرنیه آسیب می‌رساند و فشار چشم را افزایش می‌‌دهد و شکل چشم را تغییر می‌دهد که منجر به آستیگماتیسم ناخواسته می‌شود. مالش چشم حتی می‌تواند منجر به قوز قرنیه شود. افزایش فشار چشم همراه با مالش چشم می‌تواند در جریان خون در پشت چشم اختلال ایجاد کند که منجر به آسیب بیشتر عصبی و از دست دادن بینایی می‌شود.

آیا عینک آفتابی می‌تواند به آستیگماتیسم کمک کند؟

آستیگماتیسم یک بیماری جزئی چشم است و زمانی رخ می‌دهد که انحنای قرنیه یا عدسی چشم متقارن نباشد. استفاده از عینک برای آستیگماتیسم یک راه معمول برای اصلاح این بیماری است.

منابع: astigmatism، Treatments for astigmatism

تازه‌ترین مطالب