• آدرس: کرمانشاه، روبروی پاساژ پلازا، برج نوبهار، طبقه 5، واحد 9
نوبت دهی تلفنی: 09355354347

درمان انحراف چشم یا استرابیسم در بزرگسالان

درمان انحراف چشم یا استرابیسم در بزرگسالان

استرابیسم بزرگسالان چیست؟

استرابیسم بزرگسالان زمانی رخ می دهد که چشم های شما به درستی تراز نمی شوند و به جهت های مختلف منحرف می شود. یک چشم ممکن است مستقیم به جلو نگاه کند در حالی که چشم دیگر به داخل، خارج، بالا یا پایین می‌چرخد. ناهماهنگی می تواند از یک چشم به چشم دیگر منتقل شود. استرابیسم بینایی را تحت تأثیر قرار می دهد، زیرا هر دو چشم باید در یک نقطه با هم تراز شوند تا به درستی ببینند.

علت استرابیسم در بزرگسالان

شش ماهیچه چشم وجود دارد که حرکت چشم را کنترل می کند. یک عضله چشم را به سمت راست و یک عضله چشم را به سمت چپ حرکت می دهد. چهار عضله دیگر چشم را به سمت بالا، پایین و با زاویه حرکت می دهند. برای تمرکز بر روی یک تصویر واحد، هر شش ماهیچه چشم باید با هم بدرستی کار کنند.

علت استرابیسم در بزرگسالان :

برخی از بزرگسالان مبتلا به استرابیسم با این بیماری متولد می شوند. خطر ابتلا به استرابیسم بزرگسالان با افزایش سن افزایش می یابد، بنابراین این بیماری می تواند زمانی که فرد مسن تر شود دوباره ظاهر شود.

سایر مشکلات سلامتی مانند مشکلات گردش خون یا عصبی می تواند منجر به استرابیسم شود. سکته های کوچک، دیابت و فشار خون بالا می توانند گردش خون به عضله یا اعصاب کنترل کننده آنها را مختل کنند. بنابراین آسیب به اعصاب مختلف جمجمه می تواند باعث استرابیسم و دوبینی شود. استرابیسم ممکن است در افرادی با سابقه بیماری تیروئید رخ دهد، حتی اگر سطح تیروئید در خون کنترل شود. تومورها در ساقه مغز یا چشم می توانند باعث استرابیسم و تروما شوند.

چگونه استرابیسم بزرگسالان بر بینایی تأثیر می گذارد؟

با دید طبیعی، هر دو چشم در یک نقطه هدف قرار می گیرند. مغز دو تصویر از چشمان ما را در یک تصویر سه بعدی ترکیب می کند. به این ترتیب می توانیم تشخیص دهیم که چیزی از ما چقدر نزدیک یا دور است.

هنگامی که چشم ها با هم تراز نیستند، دو تصویر مختلف به مغز ارسال می شود. در یک کودک خردسال، مغز می آموزد که تصویر چشم نادرست را نادیده بگیرد. در عوض، فقط تصویر را از چشم مستقیم یا با دید بهتر می بیند. در نتیجه، کودک درک عمق را از دست می دهد.

بزرگسالانی که پس از دوران کودکی دچار استرابیسم می شوند، اغلب دوبینی دارند. این به این دلیل است که مغز آنها قبلاً یاد گرفته است که تصاویر را از هر دو چشم دریافت کند. مغز آنها نمی تواند تصویری را که از چشم چرخانده شده نادیده بگیرد، بنابراین دو تصویر را می بینند.

علائم استرابیسم در بزرگسالان:

بارزترین علامت این است که چشم ها هم تراز به نظر نمی رسند. بزرگسالان مبتلا به استرابیسم ممکن است علائم زیر را نیز مشاهده کنند:

  • ضعف در داخل یا اطراف چشم، یا احساس اینکه چیزی اطراف چشم شما را می‌کشد.
  • تغییرات بینایی، مانند دوبینی، تاری دید، مشکل در خواندن، یا از دست دادن درک عمق.
  • مدام سر خود را کج کنید یا بچرخانید تا تصویر را واضح ببینید.
  • علائم استرابیسم می تواند ثابت باشد یا گذار و موقتی باشد.

علائم استرابیسم در بزرگسالان

درمان استرابیسم:

راه های مختلفی برای درمان استرابیسم در بزرگسالان وجود دارد.

1-جراحی:

این رایج ترین درمان برای استرابیسم است. جراحی می تواند هم تراز بودن چشم را بهبود بخشد و به بازیابی بینایی مناسب کمک کند. به طور معمول، استرابیسم زمانی اتفاق می‌افتد که ماهیچه‌های اطراف چشم خیلی سفت یا خیلی ضعیف باشند. چشم‌پزشک می‌تواند برخی از ماهیچه‌های چشم را شل، سفت یا حرکت دهد تا چشم‌ها برای کار کردن با یکدیگر به درستی در یک راستا قرار گیرند. ممکن است برای درمان استرابیسم به بیش از یک عمل جراحی نیاز باشد.

جراحی معمولاً به صورت جراحی سرپایی در بیمارستان یا مرکز جراحی با استفاده از بیهوشی عمومی یا موضعی انجام می شود. چشم پزشک یک برش کوچک در بافت پوشاننده چشم ایجاد می کند تا به عضلات چشم برسد. سپس ماهیچه ها برای کمک به چشم ها در جهت یکسان قرار می گیرند. ممکن است لازم باشد این کار در یک یا هر دو چشم انجام شود. پس از جراحی استرابیسم، می توانید ظرف چند روز به روال روزانه خود بازگردید.

2-تمرینات عضلات چشم:

یک چشم پزشک می تواند تمریناتی را به شما آموزش دهد تا به شما کمک کند هر دو چشم را به سمت داخل متمرکز کنید. اگر نارسایی همگرایی دارید، این تمرینات می تواند کمک کند. این زمانی است که چشمان شما برای کارهای نزدیک، مانند مطالعه یا کار با کامپیوتر، به درستی در یک راستا قرار نمی گیرند.

3-عینک منشوری:

منشور یک عدسی گوه ای شکل شفاف است که پرتوهای نور را خم می کند. یک منشور را می توان به عینک متصل کرد یا به عنوان بخشی از عدسی ساخت. منشورها می توانند به برخی از افراد مبتلا به دوبینی خفیف کمک کنند تا یک تصویر را ببینند نه دو تصویر را.

جهت ساخت عینک منشوری در مرکز اپتومتری هاکان با واحد پذیرش تماس بگیرید. 09355354347

4-سم بوتولینوم:

در برخی موارد، تزریق این دارو در عضلات چشم می تواند به درمان استرابیسم کمک کند. ماهیچه هایی که چشمان شما را به درستی تراز نمی کنند فلج می کند. البته فراموش نکنید که این درمان می تواند کوتاه مدت باشد و فقط چند ماه دوام داشته باشد، یا می تواند به طور دائمی هم ترازی چشم را بهبود بخشد.

برای درمان استرابیسم هرگز دیر نیست.

مجبور نیستید با ناراحتی ها و مشکلات ناشی از ناهماهنگی چشم  زندگی کنید. به چشم پزشک مراجعه کنید تا بهترین شیوه درمان را به شما پیشنهاد دهد.

سوالات متداول

آیا استرابیسم باعث دوبینی می شود؟

پاسخ: هنگامی که استرابیسم در کودکی شروع می شود، مغز یاد می گیرد که تصویر یک چشم را نادیده بگیرد تا از دوبینی جلوگیری کند. از سوی دیگر، هنگامی که استرابیسم در بزرگسالی شروع می شود، مغز نمی تواند فقط یک چشم را نادیده بگیرد. در این موارد، دوبینی ممکن است ظاهر شود و کاملا غیر قابل تحمل شود. بیماران ممکن است سعی کنند یک چشم را ببندند، سر را کج کنند، حتی یک عدسی عینک را با لاک یا نوار چسب بپوشانند تا فقط از شر تصویر دوتایی خلاص شوند.

آیا استرابیسم در بزرگسالی قابل درمان است؟

پاسخ: شاید به شما نیز گفته  شده باشد که انحراف در بزرگسالی قابل درمان نیست، اما اینطور نیست. در بیشتر موارد، جراحی عضله چشم یک درمان موفق، ایمن و موثر برای استرابیسم در بزرگسالان در تمام سنین است. خبر خوب این است که هیچ وقت برای جراحی دیر نیست. علاوه بر اصلاح ناهماهنگی چشم ها، درمان می تواند دید دوچشمی را بازگرداند و حتی در برخی موارد میدان دید را افزایش دهد.

آیا بعد از جراحی درد وجود دارد؟

پاسخ: برای چند روز در چشم ناراحتی و تاری دید وجود دارد، تا زمانی که بخیه ها جوش بخورد چشم دردناک و متورم است. توصیه می شود به مدت یک هفته در منزل بمانید و استراحت کنید. فراموش نکنید چند روز اول به هیچ عنوان نباید آب به چشم بخورد فقط مجاز هستید دارو و قطره ها را استفاده کنید.

 

 

تازه‌ترین مطالب