• آدرس: کرمانشاه، روبروی پاساژ پلازا، برج نوبهار، طبقه 5، واحد 9
نوبت دهی تلفنی: 09355354347

عدسی منشوری یا پریزم چیست و مناسب چه افرادی می باشد؟

عدسی منشوری یا پریزم چیست و مناسب چه افرادی می باشد؟

عینک های منشوری حاوی عدسی هایی هستند که نور را خم می کنند و بیشتر برای کمک به افراد مبتلا به دوبینی استفاده می شود، وضعیتی که در آن چشمان شما روی یک مکان متمرکز نمی شوند. دوبینی وضعیتی است که در آن شما دو تا از همه چیز را می بینید. این دو تصویر می توانند بالا و پایین یکدیگر، پهلو به پهلو، کج شده یا هر ترکیبی از اینها باشند.

عدسی منشوری یا پریزم چیست و مناسب چه افرادی می باشد؟

کره چشم دارای شش عضله متصل به آن است که توسط سه عصب جمجمه ای کنترل می شود. اگر هر یک از این ماهیچه ها آنطور که باید کار نکنند، چشمان شما به صورت جفتی حرکت نمی کنند و ناهماهنگ می شوند. این باعث می شود که شما دچار دوبینی شوید. دوبینی تشخیص درباره فاصله اشیا را دشوار می کند و خواندن و کارهای روزمره را سخت می کند.

دلایل دوبینی:

دوبینی می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری جدی باشد، بنابراین باید همیشه در صورت بروز آن به پزشک مراجعه کنید. پزشک علت بیماری شما را تشخیص و درمان آنرا شروع می کند. همچنین برای تسکین دوبینی به چشم پزشک یا اپتومتریست شما را ارجاع می دهد.

گاهی اوقات می توان دوبینی را با تمرینات چشمی برای بهبود قدرت عضله ضعیف درمان کرد. پزشک ممکن است به عنوان یک اقدام موقت به شما منشوری بدهد تا روی عینک بچسبانید. اگر با این منشورهای موقت بهتر می بینید، منشورها را می توان به عینک طبی شما اضافه کرد.

دوبینی یا انحراف چشم

لنزهای منشوری یا پریزم چیست؟

عدسی های منشوری از پلاستیک یا شیشه ساخته شده اند و به شکل گوه یا مثلث هستند. پرتوهای نور با ورود به عدسی منشور و دوباره هنگام خروج تغییر جهت می دهند. این ویژگی برای اطمینان از اینکه تصاویر اشیاء در همان ناحیه شبکیه چشم در هر دو چشم تشکیل شده است استفاده می شود.

لنزهای منشور موقت از وینیل ساخته شده اند و به عدسی های معمولی شما متصل می شوند. به این منشورهای موقت، منشورهای فرنل می گویند. همچنین می توانید قبل از تهیه منشورهای دائمی از آنها استفاده کنید. اگر دوبینی شما موقتی باشد یا در حال تغییر باشد، برای شما بسیار کاربردی هستند.

عینک های پریسم چگونه کار می کنند؟

عینک های منشوری با تغییر جهت پرتوهای نور کار می کنند. معمولاً چشمان شما در همه جهات با هم حرکت می کنند. محورهای آنها در یک راستا قرار دارند و تصاویر هر دو چشم بر روی همان قسمت های شبکیه آنها تشکیل می شود.

هنگامی که چشمان شما انحراف دارند، به طور دقیق با هم حرکت نمی کنند. تصاویر در قسمت های مختلف شبکیه شما شکل می گیرد و شما دوتایی می بینید. عینک منشوری با هدایت مجدد پرتوهای نور به منظور تراز کردن دو تصویر، ناهماهنگی چشم را جبران می کند.

عینک های منشوری با دیوپترهای منشوری اندازه گیری و تجویز می شوند. محور نیز باید مشخص شود که افقی، عمودی یا مایل باشد. اگر توان مورد نیاز زیاد باشد، می توان آن را به دو قسمت تقسیم کرد زیرا هم ترازی تابعی از هر دو چشم است. پزشک از شما می خواهد عینک های منشوری را با چسباندن منشورهای موقت به عینک موجود خود تست کنید. هنگامی که فیت آنها برای شما راحت بود بخش منشور را می توان به عدسی عینک اضافه نمود.

عینک های پریسم چه شکلی هستند؟

هنگامی که برای اولین بار از منشور استفاده می کنید، پزشک به شما منشورهای موقتی (منشورهای فرنل) می دهد تا به عینک بچسبند.

هنگامی که مشخص شد که به منشور نیاز دارید و منشورها دوبینی شما را اصلاح می کنند، چشم پزشک لنزهای منشوری را برای استفاده طولانی مدت تجویز می کند. این منشورها در عینک معمولی شما گنجانده می شود. عینک شما مانند قبل خواهد بود، اما ممکن است یکی از عینک ها ضخیم تر باشد.

عوارض جانبی استفاده از عینک پریسم چیست؟

هر عینک جدیدی می تواند در چند روز اول باعث خستگی چشم شود. علائم دیگر بسیار نادر هستند اما می توانند شامل موارد زیر باشند:

  • سردرد
  • حالت تهوع
  • چشم درد
  • دوبینی

عینک منشوری زمانی که نسخه نادرست برای چشم شما تجویز شده باشد، باعث بروز چنین مشکلاتی می شود. البته ممکن است نمره چشم شما بعد از معاینه دوباره تغییر کرده باشد بنابراین مجدد به پزشک مراجعه کنید تا نسخه جدید برای شما تجویز شود.

درمان با منشور می تواند بینایی شما را بازگرداند و کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد. عینک منشوری در 68 تا 88 درصد از افراد مبتلا به دوبینی موفق بوده و یک گزینه درمانی غیر جراحی عالی است.

جهت ساخت عینک منشوری در مرکز اپتومتری هاکان با واحد پذیرش تماس بگیرید. 09355354347

تازه‌ترین مطالب