• آدرس: کرمانشاه، روبروی پاساژ پلازا، برج نوبهار، طبقه 5، واحد 9
نوبت دهی تلفنی: 09355354347

مراقبت و توصیه‌های پس از عمل کاتاراکت یا آب مروارید

مراقبت و توصیه‌های پس از عمل کاتاراکت یا آب مروارید

سالانه میلیون‌ها نفر در سراسر جهان تحت عمل آب مروارید قرار می‌گیرند. انجام عمل جراحی آب مروارید هم می‌تواند باعث دلهره و هم هیجان شود. بله، هیچ کس مشتاق انجام یک عمل جراحی برای عضوی به ظریفی چشم نیست. پس از اتمام عمل جراحی آب مروارید، چشم پزشک فهرستی از دستورالعمل‌های بعد از عمل را به شما ارائه می‌دهد که باید در طول دوره بهبودی رعایت کنید. اگرچه ممکن است جراحان مختلف آب مروارید در مورد روش‌های مراقبت از چشم پس از جراحی آب مروارید دستورات متفاوتی داشته باشند اما چند دستورالعمل کلی هم وجود دارد که در ادامه آن‌ها را بیان می‌کنیم.

دستورات مراقبت بعد از عمل آب مروارید:

استراحت تا زمان لازم

اگر روز بعد هم احساس خوبی نداشتید پشت فرمان ننشینید. به خودتان اجازه استراحت دهید و حداقل چند روز کار نکنید. ممکن است بعد از عمل آب مروارید همانند بسیاری از عمل‌های جراحی احساس خواب‌آلودگی یا خستگی داشته باشید، به‌خصوص اگر یک آرام‌بخش سبک به شما تزریق شده باشد. ممکن است قبل از عمل به شما توصیه کنند که یک همراه داشته باشید تا بعد از عمل شما را به خانه برساند.

بازگشت به سر کار

اکثر افراد روز بعد از جراحی آب مروارید بهبود می‌یابند و به اندازه کافی می‌بینند. بینایی به اندازه کافی واضح است که می‌توانید سر کار بروید. با این حال، ممکن است بازگشت به محل کار برای برخی افراد کمی سخت باشد. اگر شما هم جزء آن دسته از افراد هستید، بهتر است تا چند روز از رفتن به محل کار خودداری کنید. آرایش چشم برای ۲ تا ۳ هفته پس از جراحی آب مروارید توصیه نمی‌شود.

فعالیت در فضای باز و سفر هوایی

انجام فعالیت‌های خارج از منزل مانند خرید، مسافرت، ملاقات با دوستان و غیره تا زمانی خوب است که از مکان‌های شلوغ و گرد و غبار دوری کنید. پرواز بعد از جراحی آب مروارید مشکلی ندارد و می‌توان چند روز پس از جراحی آب مروارید با هواپیما مسافرت کرد. قطره‌های چشمی خود را در کیف دستی نگه دارید تا در حین پرواز بعد از جراحی آب مروارید نیز قطره چشمی تزریق شود. اگر بعد از عمل آب مروارید به نور حساس هستید، بهتر است در بیرون از منزل از عینک آفتابی استفاده کنید.

مراقبت بعد از عمل آب مروارید

ورزش کردن

بهتر است در 2 هفته اول پس از درمان آب مروارید از فعالیت‌های سنگين مانند خم شدن، حمل بارهای سنگین یا انجام ورزش‌های سنگین خودداری کنید.

دوش گرفتن و شستشوی سر

در ماه اول پس از عمل آب مروارید بهتر است از ورود آب صابون به چشم خودداری کنید. توصیه می‌شود شنا نکنید، از جکوزی استفاده نکنید و به سونا یا اسپا نروید. زیرا بعد از عمل آب مروارید بریدگی کوچکی در چشم ایجاد می‌شود و نباید آلوده شود.

رانندگی

پس از جراحی آب مروارید، رانندگی در روز بعد از عمل خوب است. با این حال، باید از وجود تعادل مناسب بین دو چشم اطمینان حاصل کنید. گاهی اوقات زمان بهبودی و بازیابی تعادل چند هفته زمان می‌برد. ثانیاً باید اطمینان حاصل شود که دید واضحی برای رانندگی وجود دارد. اگر خودتان احساس راحتی نمی‌کنید، بهتر است به کسی اجازه دهید به جای شما رانندگی کند. همچنین هنگام رانندگی پس از عمل آب مروارید از چشم در برابر باد مستقیم محافظت کنید.

استفاده از قطره‌های چشمی تجویز شده

پس از عمل جراحی آب مروارید، متخصص چشم دو یا سه قطره دارویی برای شما تجویز می‌کند. این قطره‌ها شامل یک آنتی بیوتیک برای جلوگیری از هرگونه عفونت چشم و یک یا دو قطره چشم ضد التهابی است. به احتمال زیاد این قطره‌ها با روزی چهار بار شروع می‌شوند و حدود چهار هفته ادامه پيدا می‌کنند یا تا زمانی که قطره ها تمام شوند. شاید این مدت زمان طولانی به نظر برسد، اما اتمام دوره تجویز شده بسیار مهم است زیرا به بهبودی چشم کمک می‌کند. اگر مصرف قطره‌های چشمی را خیلی زود قطع کنید، ممکن است منجر به التهاب طولانی مدت چشم و طولانی شدن دوره بهبودی جراحی آب مروارید شود.

مراقبت آب مروارید

عینک جدید

ممکن است بعد از عمل آب مروارید متوجه شوید که عینک شما دیگر درست نیست. این به این دلیل است که قدرت چشم عمل شده تغییر کرده است. همچنین بستگی به نوع عدسی دارد که در چشم قرار می‌گیرد. معمولا بازیابی کامل و تثبیت قدرت چشم در چشم عمل شده 1 ماه طول می‌کشد. یک ماه پس از جراحی آب مروارید در صورت نیاز می‌توان از عینک جدید استفاده کرد.

مراجعه در زمان‌های لازم

یک روز پس از جراحی آب مروارید، یک هفته بعد و سپس یک ماه بعد باید برای معاینه به چشم پزشک مراجعه کنید. این کار برای اطمینان از این است که چشم شما طبق انتظار بهبود می‌یابد و بینایی شما تثبیت می‌شود.

محافظت از چشم

ناگفته نماند که در طول دوره بهبودی جراحی آب مروارید باید چشم خود را تمیز و از آن محافظت کنید. قرار گرفتن زودهنگام چشم عمل شده در معرض آلودگی، گرد و غبار، عوامل بیماری‌زا و خطر ضربه زدن می‌تواند عواقب مخربی بر بینایی شما داشته باشد، البته زمان بهبودی شما را طولانی‌تر نمی‌کند. بلافاصله پس از عمل آب مروارید، یک محافظ پلاستیکی روی چشم عمل شده گذاشته می‌شود. ممکن است جراح از شما بخواهد که این محافظ را به مدت 24 ساعت، یک هفته یا بیشتر نگه دارید. سعی کنید از مناطقی که می‌دانید برای چشم خطرناک هستند، مانند زیرزمین خاکی، محل ساخت و ساز یا حتی یک پارک بادخیز اجتناب کنید. در هفته اول یا بیشتر، بهتر است از هرگونه صابون یا آرایش در اطراف ناحیه چشم و همچنین آب غیر استریم مانند استخرها و سونا در چشم خودداری کنید.

توصیه‌های پس از عمل کاتاراکت

مراقب هر گونه علائم غیرمنتظره باشید

اگرچه مقداری درد، قرمزی، اشک و حساسیت به نور بلافاصله پس از عمل کاملاً طبیعی است، اما برخی علائم می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که چشم شما آنطور که باید بهبود نمی‌یابد. این علائم عبارتند از:

  • افزایش درد و قرمزی
  • ترشح از چشم
  • بدتر شدن بینایی
  • سردرد یا حالت تهوع
  • دیدن شناورها یا چراغ‌های چشمک زن

در صورت مشاهده هر یک از این علائم، باید بلافاصله به چشم پزشک مراجعه کنید.

جراحی آب مروارید یک روش سریع و بدون درد است. اکثر بیماران خیلی سریع به سر کار و فعالیت‌های عادی باز می‌گردند. بهترین راه برای اطمینان از دوره نقاهت موفق و بدون عارضه پیروی از دستورات جراح آب مروارید است. بهتر است بهبودی خود را با دیگران مقایسه نکنید زیرا زمان بهبودی هر فرد متفاوت است. سلامت کلی، توانایی درمانی و تحمل جراحی چشم آب مروارید می‌تواند از فردی به فرد دیگر و از چشمی به چشم دیگر متفاوت باشد.

منبع: Care after cataract surgery

تازه‌ترین مطالب