• آدرس: کرمانشاه، روبروی پاساژ پلازا، برج نوبهار، طبقه 5، واحد 9
نوبت دهی تلفنی: 09355354347

نکات مهم برای خرید عینک طبی

نکات مهم برای خرید عینک طبی

هنگام خرید عینک جدید نکات مهمی وجود دارد که با رعایت آنها می توانید یک عینک استاندارد مطابق نیاز خود تهیه کنید. در ادامه درباره آنها صحبت خواهیم کرد.

1-معاینه توسط اپتومتریست و تعیین نمره چشم:

ابتدا لازم است قبل از خرید عینک توسط اپتومتریست معاینه شوید و نمره دقیق چشم شما مشخص شود. معاینه چشم باید حتما بصورت سالیانه انجام شود اگر با نسخه قبلی عینک جدید تهیه کنید ممکن است نمره چشم شما تغییر کرده باشد که این مسئله باعث بروز سردرد و اختلال در دید شما خواهد شد.

2-انتخاب فریم مناسب:

در مرحله بعد، باید فریم مناسب برای عینک خود را انتخاب کنید. فریم‌ها به سه دسته تقسیم می شوند تا انتخاب شما را آسان‌تر کنند: لبه‌دار، بدون لبه یا نیمه‌دار.

شما همچنین می توانید از مواد فلزی یا پلاستیکی انتخاب کنید. مشاوران اپتومتری هاکان می توانند شما را در مورد مزایا و معایب هر کدام راهنمایی کنند. همچنین تنوع بسیار زیادی از فریم ها در اشکال مختلف موجود است. برخی از محبوب‌ترین آن‌ها عبارتند از: مستطیل، گربه‌ای، چندضلعی، مربعی، بیضی و گرد.

انتخاب فریم مناسب با فرم صورت
انتخاب فریم مناسب با فرم صورت

 

فریم های پلاستیکی از نظر وزن سبک و بسیار بادوام هستند، اما فقط در مدل های حاشیه دار موجود است. آنها به ویژه برای کودکان خردسال مناسب هستند زیرا این فریم ها عمر طولانی دارند و در برابر ضربه مقاوم ترند.

3- فیت فریم روی صورت:

پس از انتخاب فریم، تناسب روی صورت را بررسی کنید. همانطور که عدسی ها برای دید واضح بسیار مهم هستند، فریم مناسب نیز مهم است. از آنجایی که در طول روز از این عینک استفاده خواهید کرد، نباید بینی یا گوش ها را نیشگون بگیرد یا به سمت پایین بینی شما بلغزد. ظاهر فریم مهم است اما راحتی در اولویت قرار دارد. فریم های سبک وزن را انتخاب کنید تا فشاری روی گوش ها و پل بینی خود احساس نکنید.

ما یک تست ساده 3 نقطه ای را برای بررسی تناسب عینک توصیه می کنیم. به دنبال این راهنمای دقیق تناسب در هر فریم از جهت عرض عدسی (طول افقی عدسی فریم)، عرض پل بینی (فاصله بین دو عدسی) و طول شقیقه (طول بازوهای عینک) مشخص می‌شود. هرچه این اعداد به اندازه‌های صورت شما نزدیک‌تر باشند، تناسب بهتری را با عینک‌های چشمی یا آفتابی خود تجربه خواهید کرد.

اندازه و شکل ایده آلی را که با ظاهر و عرض صورت شما مطابقت دارد در نظر بگیرید. شما باید طبق نیازهای سبک زندگی خود فریم ها را انتخاب کنید مثلا از نظر ظاهری سبک اسپرت، اداری، شیک و غیره.  هنگام استفاده از فریم ها، مطمئن شوید که میدان دید وسیعی از همه جهات دارید و نیازی به حرکت دادن سر یا چشم برای دیدن ندارید.

4- انتخاب عدسی مناسب:

مرحله بعدی انتخاب عدسی مناسب می باشد. در نسخه معاینه اپتومتریست مشخص می کند چه عدسی مناسب شرایط شماست. عدسی تک دید، دو دید، تدریجی یا پروگرسیو.

5- انتخاب متریال عدسی:

اکنون، متریال عدسی را انتخاب کنید، حتما دقت کنید انتخاب متریال باید متناسب با سبک زندگی شما باشد.  عدسی‌های عینکی که انتخاب می‌کنید ممکن است تحت تأثیر پنج عامل قرار بگیرند: ظاهر، راحتی، بینایی، دوام و ایمنی. طیف گسترده ای از متریال در کلینیک ما موجود است که شامل شیشه، پلاستیک، پلی کربنات و عدسی های با شاخص بالا و موارد دیگر می شود. قبل از انتخاب متریال حتما با اپتومتریست مشورت کنید.

نکات مهم برای خرید عینک طبی

6- انتخاب پوشش مناسب عدسی:

در نهایت، می‌توانید از میان مجموعه‌ای از پوشش‌های عدسی شامل: فتوکرومیک، پلاریزه، آنتی رفلکس، ضدخش، هیدروفوبیک، یو وی و بلوکات بسته به شغل و شرایط زندگی خود بهترین را انتخاب کنید. این پوشش ها می توانند دوام، عملکرد و ظاهر عدسی عینک شما تغییر دهند.

پوشش فتوکرومیک:

پوشش فتوکرومیک یک نوع عدسی هوشمند است که قابلیت تنظیم رنگ و شفافیت آن بر اساس شدت نور محیط تنظیم می‌شود. به عبارت دیگر، در شرایط نوری مختلف، این عدسی ها می‌توانند از شفاف به تاریک یا از تاریک به شفاف تغییر کنند.

پوشش فتوکرومیک

استفاده از پوشش فتوکرومیک به عنوان عدسی های عینک آفتابی یا عینک دید در شب برای افرادی که به دنبال راحتی و انعطاف در مقابل تغییرات نور هستند، مناسب است. این عدسی ها می‌توانند در مواقعی که نور خورشید یا نور محیط به طور ناگهانی تغییر کند، به صورت خودکار و سریع واکنش نشان دهند.

افرادی که برای مدت طولانی در محیط‌های با نور متغییر حضور دارند، از جمله افراد فعال در فعالیت‌هایی مانند ورزش‌ در فضای باز یا رانندگی، ممکن است از پوشش فتوکرومیک استفاده کنند. همچنین، این عدسی ها برای افرادی که به دلیل مشکلات چشمی نیاز به حفظ راحتی بینایی در شرایط مختلف دارند، مفید هستند.

تغییر رنگ عدسی با پوشش فتوکرومیک در شرایط نوری مختلف
تغییر رنگ عدسی با پوشش فتوکرومیک در شرایط نوری مختلف

پوشش پلاریزه:

پوشش پلاریزه یک ویژگی خاص در عدسی های عینک است که اجازه عبور نور به سمتی خاص را می‌دهد و نورهای خطی را تا حد زیادی فیلتر می‌کند. استفاده از پوشش پلاریزه در عینک‌ها مزایای زیادی دارد که در ادامه به توضیح آن می پردازیم:

  1. کاهش تابش ناخواسته: لایه پلاریزه با فیلتر ناخواسته تابش نور از سطوحی مانند آب، برف و شیشه کمک می کند. این موضوع به ویژه در فضاهای باز و در مقابل آفتاب قوی مفید است.
  2. کاهش درخشش نور: پوشش پلاریزه می‌تواند به کاهش درخشش نورها کمک کند که در برخی شرایط مثل رانندگی یا فعالیت‌هایی که نور زیاد دارند، مزیت زیادی دارد.
  3. بهبود راحتی بینایی: استفاده از لنزهای عینک با پوشش پلاریزه می‌تواند بهبود قابل توجهی در راحتی بینایی فرد در مقابل تابش ناخواسته و درخشش نور داشته باشد.
تفاوت دید با پوشش پلاریزه و غیرپلاریزه
تفاوت دید با پوشش پلاریزه و غیرپلاریزه

پوشش آنتی رفلکس:

پوشش آنتی رفلکس یک نوع پوشش سطح عدسی است که به منظور کاهش بازتاب نور از سطح عدسی و افزایش وضوح تصویر استفاده می‌شود. این پوشش معمولاً شفاف و بی‌رنگ است و به صورت لایه‌هایی بر روی سطح عدسی قرار می‌گیرد.

پوشش آنتی رفلکس
پوشش آنتی رفلکس

پوشش ضدخش:

پوشش عدسی ضدخش به ویژه برای افرادی که عینک خود را در شرایط روزمره و فعالیت‌های روزانه استفاده می‌کنند، مفید است. همچنین، این پوشش برای افرادی که در محیط‌هایی با خطرات خط و خش بیشتر، مثل محیط‌های ساختمانی یا ورزش‌های فعال، عینک خود را استفاده می‌کنند، اهمیت دارد.

پوشش ضدخش عینک
پوشش ضدخش عینک

پوشش هیدروفوبیک:

این نوع پوشش برای افراد دارای شغل های خاص و ویژه پیشنهاد می شود. افرادی که در محیط هایی با وجود قطرات آب، ذرات چربی یا گرد و غبار مشغول به کار هستند، با استفاده از پوشش هیدروفوبیک و ضد آب دید واضح تری خواهند داشت.

پوشش هیدروفوبیک
پوشش هیدروفوبیک

پوشش یو وی :

یو وی (UV) به نام اشعه مضر ماوراء بنفش شناخته می شود. با داشتن این نوع پوشش در عدسی عینک های طبی و آفتابی می توان از بروز بیماری های چشمی مانند آب مروارید پیشگیری کرد.

پوشش بلوکات:

افرادی که به دلیل موقعیت شغلی و تحصیلی، ارتباط بیشتری با سیستم کامپیوتر و موبایل دارند، بهتر است از پوشش بلوکات استفاده کنند. این نوع پوشش مانع از ورود نور آبی به داخل چشم می شود. نفوذ نور آبی در چشم مضر است و به مرور زمان باعث ضعیف تر شدن چشم می شود.

پوشش بلوکات
پوشش بلوکات
رزرو نوبت معاینه در کلینیک اپتومتری هاکان

منبع

تازه‌ترین مطالب