• آدرس: کرمانشاه، روبروی پاساژ پلازا، برج نوبهار، طبقه 5، واحد 9
نوبت دهی تلفنی: 09355354347

لنز سیلیکون هیدروژل چیست و چه مزایایی دارد؟

ویژگی‌های لنز سیلیکون هیدروژل

میلیون‌ها نفر روزانه از لنزهای تماسی سالم استفاده می‌کنند با این حال، لنزهای تماسی بدون خطر نیستند. در صورت استفاده از لنزهای تماسی غیر استاندارد ممکن است عفونت‌های شدید و دردناک چشمی رخ دهد که باعث از دست دادن بینایی یا نابینایی می‌شود. اگرچه میزان این عفونت‌ها کم است، اما هنوز هم وقوع آن به اندازه‌ای قابل توجه است که پزشکان در مورد خطرات مرتبط به آن به بیماران هشدار می‌دهند و محصولات خاصی را توصیه می‌کنند. برای کاهش خطرات مرتبط با مصرف لنزهای تماسی، تحقیق و توسعه لنزهای تماسی بر تولید لنز سیلیکون هیدروژل متمرکز شده است که به سطوح بالاتر اکسیژن اجازه عبور از چشم را می‌دهد. محققان معتقدند که اگر ماده‌ای ایجاد شود تقریباً به همان اندازه اکسیژن به قرنیه می‌رسد که در مقایسه با عدم استفاده از لنز، این عفونت‌های دردناک و سایر التهابات مرتبط با لنز تماسی به حداقل می‌رسد یا یک بار برای همیشه از بین می‌رود.

ویژگی‌های لنز سیلیکون هیدروژل

در حدود سال 1995، لنزهای تماسی با قابلیت اکسیژن رسانی بیشتر متشکل از سیلیکون دوباره به عموم معرفی شدند. این لنزهای جدید به میزان پنج تا ده برابر لنزهای فعلی به اکسیژن اجازه عبور به قرنیه و چشم حتی در هنگام خواب را می‌دادند.

پس ما الان کجاییم؟ آیا این لنزهای سیلیکونی با اکسیژن بالا به رفع عوارض کمک کرده است؟ پاسخ هم بله و هم نه است. لنزهای سیلیکونی به طور کلی محیط سالمی را برای چشم فراهم می‌کنند. بسیاری از بیمارانی که بیش از حد از لنزهای تماسی نرم معمولی خود استفاده می‌کنند، ممکن است به “سندرم محرومیت از اکسیژن” مبتلا شوند.

ویژگی‌های لنز سیلیکون هیدروژل
لنز سیلیکون هیدروژل محیط سالم و تمیزی را برای چشم فراهم می‌کند.

این افراد نئوواسکولاریزاسیون یا “رشد عروق خونی جدید” در چشمان خود ایجاد کرده‌اند.

این رگ‌های خونی غیرطبیعی سعی می‌کنند اکسیژن را از طریق جریان خون به قرنیه وارد کنند، نه از راهی که قرنیه معمولاً اکسیژن خود را دریافت می‌کند. این بیماران اغلب چشم‌های قرمز دارند و بینایی آنها به دلیل تورم به شدت نوسان پیدا می‌کند. در نتیجه، آزمایش بینایی آن‌ها برای چشم پزشک در طول معاینه چشم بسیار دشوار است. با این حال، هنگامی که پزشکان آنها را دوباره در یکی از لنزهای جدید مبتنی بر سیلیکون قرار می‌دهند، تقریباً به طور جادویی، بسیاری از این علائم به سرعت برطرف می‌شوند.

تحقیقات کاهش خطر عفونت را نشان نمی‌دهد؟ آیا این لنزها عفونت‌ها را هم از بین می‌برند؟ مطالعاتی توسط محققان استرالیایی و بریتانیایی انجام شد تا مشخص شود که آیا لنز هیدروژل سیلیکون جدید خطر عفونت را در نتیجه نفوذپذیری اکسیژن بهبود یافته کاهش می‌دهد یا خیر. این مطالعات توافق کردند که لنزهای سیلیکونی خطر کراتیت باکتریایی را برای دارندگان لنز کاهش نمی‌دهد. تحقیقات کنونی بر آنچه پزشکان بالینی برای سال‌ها احساس کرده‌اند تمرکز دارد: عفونت‌های مرتبط با لنز تماسی ممکن است توسط عواملی غیر از اکسیژن ایجاد شوند، مانند رکود لایه اشکی، تغییرات در سطح قرنیه و گردش کندتر سلول‌های قرنیه ناشی از سایش لنز تماسی. درک این نکته مهم است که انتقال اکسیژن هنوز یک عامل بزرگ است، اما ممکن است تنها عاملی نباشد که به عفونت کمک می‌کند.

به نظر می رسد تقریباً در هر مطالعه‌ای که در مورد کراتیت مرتبط با لنزهای تماسی انجام شده است، یک عامل خطر وجود دارد: خوابیدن با لنزهای تماسی. تنها و بزرگترین عامل خطر برای از دست دادن دائمی بینایی، استفاده از لنز در طول شب است. اگر با لنزهای تماسی بخوابید، خطر ابتلا به عفونت شش تا هشت برابر بیشتر می‌شود. سایر عوامل خطر برای ابتلا به عفونت‌های جدی چشم عبارتند از سیگار کشیدن، خرید لنز از طریق اینترنت و سایت‌های نامعتبر، وضعیت اجتماعی-اقتصادی پایین، نظافت نامناسب، استفاده طولانی مدت و سن جوانی. مطالعه در بریتانیا نشان داد که این خطرات بسته به مارک لنز تماسی به طور قابل توجهی متفاوت است. در این مطالعه، محققان به بررسی این موضوع پرداختند که آیا لنزهای تماسی یکبار مصرف روزانه نسبت به لنزهای یکبار مصرف دو هفته‌ای یا ماهانه میزان عفونت کمتری دارند یا خیر. جالب توجه است، در افرادی که روزانه از لنزهای یکبار مصرف استفاده می‌کنند، خطر ابتلا به کراتیت 1.5 برابر بیشتر است. به عبارت دیگر، ارگانیسم‌هایی که باعث عفونت در افرادی می‌شود که از لنزهای یکبار مصرف روزانه استفاده می‌کنند، به احتمال زیاد باعث از دست دادن شدید بینایی نمی‌شوند. در واقع، هیچ یک از مصرف کنندگان یکبار مصرف روزانه بینایی بدتر از 20/40 نداشتند.

لنز سیلیکون هیدروژل
اگر با لنزهای تماسی بخوابید، خطر ابتلا به عفونت شش تا هشت برابر بیشتر می‌شود.

مارک‌های فعلی لنز هیدروژل سیلیکون موجود، به ترتیب از بالاترین قابلیت انتقال اکسیژن به کمترین:

  • Air Optix Night & Day توسط Alcon
  • Air Optix Aqua by Alcon (افزایش راحتی برای افرادی که روزانه از لنز استفاده می‌کنند)
  • Biofinity EW توسط Coopervision
  • Acuvue Oasys توسط Vistakon (طراحی شده برای مرطوب شدن چشم برای افرادی که چشم‌های خشک دارند)
  • Ultra توسط Bausch and Lomb

همچنین لنزهای سیلیکون هیدروژل توریک (اصلاح آستیگماتیسم) در بازار وجود دارد:

  • PureVision 2 Toric توسط Bausch and Lomb
  • Air Optix Aqua برای آستیگماتیسم توسط Alcon
  • Biofinity Toric توسط Coopervision

اگرچه این لنزها کمی گرانتر از لنزهای سنتی هستند، اما مزایای بیشتری را برای استفاده کنندگان فراهم می‌کنند.

بنابراین بحث ادامه می‌یابد: آیا بهتر است از عدسی‌هایی استفاده کنیم که باید ضدعفونی شوند یا به سادگی یک عدسی را هر روز دور بیندازیم و دوباره استفاده کنیم؟ سبک زندگی، بیوشیمی و فیزیولوژی هر فرد متفاوت است، بنابراین آنچه برای یک بیمار مؤثر است ممکن است برای بیمار بعدی مؤثر نباشد در این شرایط از متخصص مراقبت از چشم خود مشاوره و راهنمایی بخواهید.

منبع: Silicone Hydrogel Contact Lenses

تازه‌ترین مطالب