• آدرس: کرمانشاه، روبروی پاساژ پلازا، برج نوبهار، طبقه 5، واحد 9
نوبت دهی تلفنی: 09355354347

مراقبت از لنز تماسی برای گردشگران

مراقبت از لنز در سفر

لنزهای تماسی می‌توانند جایگزین مناسبی برای عینک باشند، این قطعات پلاستیکی علاوه بر زیبایی باعث راحتی و آزادی فرد هم می‌شوند، اما به نگهداری و مراقبت بیشتری نیاز دارند و ممکن است هنگام سفر مجبور شوید برای تمیز و ایمن نگه داشتن آن‌ها اقدامات احتیاطی بیشتری را رعايت کنید. هنگام بسته بندی وسایل، مطمئن شوید که محلول اضافی، لنز و سایر وسایل ضروری را با خود برداشته‌اید. اگر با هواپیما سفر می‌کنید، باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید در طول سفر از لنزهای خود استفاده کنید یا خیر. اگر خیر، پس آنها را با خیال راحت در ظرف خود محکم کنید و هنگامی که به مقصد رسیدید، از لنز تماسی خود به همان روش‌های همیشگی مراقبت کنید.

نکته: قبل از انجام فعالیت‌های خاص آنها را بردارید.

راه‌های مراقبت از لنز تماسی در سفر

برای کل سفر مایع لنز کافی به همراه خود داشته باشید. حتی اگر در کشور خود مسافرت می‌کنید ممکن است مایع لنز برند شما در همه جا در دسترس نباشد. برای اطمینان از اینکه مایع لنز تمام نمی‌شود، برای کل سفر مایع به همراه داشته باشید. بسته بندی زیاد بهتر از کم است. فقط به یاد داشته باشید که اگر به بیش از 3 اونس مایع لنز نیاز دارید باید آن را در یک چمدان بسته بندی کنید.

محلول را در کیسه‌های زیپ‌دار بسته بندی کنید تا بطری نشت نکند.

مراقبت از لنز در سفر
محلول را در کیسه‌های زیپ‌دار بسته بندی کنید تا بطری نشت نکند.

محلول را به یک بطری متفاوت و کوچک‌تر انتقال ندهید شاید این کار راحت‌تر از خرید یک محلول به نظر برسد اما انجام این کار می‌تواند استریل بودن محلول را به خطر بیندازد. قبل از بسته بندی بطری، مقداری از هوای بطری را خارج کنید. هوا در ارتفاعات بالا منبسط می‌شود که می‌تواند باعث باز شدن بطری در حین پرواز شود.

لنزهای اضافی همراهتان باشد. داشتن یک لنز اضافی در مسافرت ایده خوبی است. اگر از لنزهای روزانه یکبار مصرف استفاده می‌کنید، بهتر است چند جفت لنز اضافی به همراه داشته باشید. با استفاده از لنزهای یکبار مصرف، می‌توانید هر شب آنها را بدون نیاز به تمیز کردن یا قرار دادن در جا لنزی، دور بیندازید.

لنزهای خود را در قاب مطمئن و ایمن نگه دارید. می‌توانید یک کیف تزئینی بزرگتر به همراه داشته باشید تا آنها را در کیف خود گم نکنید.

عینک خود را به همراه داشته باشید. در طول سفر حتی اگر از لنز تماسی استفاده می‌کنید، حتما عینک طبی خود را نیز همراه داشته باشید. اگر اتفاقی برای لنزهای شما بیفتد یا اگر چشمان شما تحریک شود، ممکن است مجبور شوید در طول سفر عینک بزنید.

نسخه لنز تماسی خود را در طول سفر به همراه داشته باشید. به طور کلی بهتر است یک نسخه از لنز تماسی را نزد خود نگه دارید. حتی اگر به خارج از کشور سفر می‌کنید، نسخه لنزهای تماسی و عینک معمولاً در بیشتر کشورها مشابه است. اگر برای لنزهای شما اتفاقی افتاد، می‌توانید به راحتی و بدون نگرانی آنها را تعویض کنید. اگر به انگلستان یا فرانسه می‌روید، برای تهیه لنزهای جدید به نسخه پزشک نیاز دارید. حتما قبل از سفر با پزشک خود صحبت کنید.

استفاده از لنزهای تماسی یکبار مصرف را فراموش نکنید. اگر به جایی می‌روید که ممکن است به آب تمیز دسترسی نداشته باشید، بهتر است به جای لنزهای تماسی لنزهای یکبار مصرف روزانه به همراه داشته باشید. برای هر روز یک ست همراه داشته باشید و در صورت امکان چند عدد اضافی نیز همراهتان باشد. این کار دردسر تمیز کردن لنزها را از بین می‌برد و در عین حال مطمئن می‌شوید که آب کثیف به چشم‌هایتان نمی‌ریزید.

استفاده روزانه از لنز طبی
استفاده از لنزهای تماسی یکبار مصرف را فراموش نکنید.

مراقبت از لنز تماسی در هواپیما

ترجیحا در طول پرواز از لنز تماسی استفاده نکنید. هوا در ارتفاعات بسیار خشک است و این می‌تواند باعث خشکی و تحریک چشم‌های شما شود. اگر بیش از دو ساعت در پرواز هستید، بهتر است به جای لنز از عینک خود استفاده کنید. اگر پرواز شما کمتر از دو ساعت است، می‌توانید لنزهای تماسی خود را خارج نکنید. در این صورت بهتر است یک بطری کوچک قطره چشم روان کننده را در کیف دستی خود داشته باشید تا از خشک شدن چشم خود جلوگیری کنید.

اگر آنها را بیرون می‌آورید، مطمئن شوید که آن را در کیف دستی خود نگه می‌دارید، زیرا گاهی اوقات چمدان گم می‌شود یا در مکان نامناسبی قرار می‌گیرد.

برای خوابیدن در هواپیما لنزهای خود را بردارید. اگر در طول پرواز می‌خوابید به یاد داشته باشید که ابتدا لنزهای خود را بردارید. بهتر است قبل از سوار شدن به هواپیما لنزهای خود را بردارید و تا زمان فرود آمدن از عینک استفاده کنید. این کار از تحریک چشم‌هایتان جلوگیری می‌کند.

برخی از لنزهای تماسی برای خوابیدن مناسب بوده و مورد تایید FDA هستند. بهتر است از پزشک خود در مورد این لنزها بپرسید و یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. یک بطری کوچک از مایع لنز در کیف دستی خود همراه داشته باشید. این مایع باید 3 اونس یا کمتر باشد تا از امنیت عبور کند. اگر چمدان چک‌شده دارید، بطری بزرگ‌تری را در کیف چک‌شده‌تان ببندید و بطری کوچک‌تر را در کیف دستی خود نگه دارید.

ممکن است مایع لنز به عنوان یک مایع پزشکی محسوب شود و بتوانید بیش از 3 اونس از آن را با خود همراه داشته باشید. قبل از اینکه از گیت امنیت عبور کنید، به ماموران امنیتی بگویید که یک مایع پزشکی در کیف خود دارید. شاید بهتر باشد ریسک نکنید و فقط یک بطری 3 اونسی را در چمدان خود بیاورید.

قبل از شنا لنزهای خود را بردارید. آب و ماسه می‌توانند وارد لنزهای شما شده و چشم شما را تحریک کنند. اگر به شنا یا ساحل می‌روید، قبل از رفتن لنزهای خود را بردارید. شما می‌توانید در خشکی از عینک استفاده کنید، اما در آب از عینک و یا عدسی استفاده نکنید. آب حاوی باکتری‌های زیادی است که به لنز می‌چسبند و عفونت و مشکلات زیادی برای سلامت چشم پدید می‌آورند. همچنین، شنا با لنز سبب می‌شود تا لنز تماسی تغییر شکل دهد و دیگر قابل استفاده نباشد. از طرفی شنا کردن با لنزهای تماسی نیز می‌تواند منجر به عفونت‌های چشمی شود که درمان آن در خارج از کشور می‌تواند پرهزینه باشد. اگر در ساحل شنا نمی‌کنید، می ‌توانید از عینک آفتابی استفاده کنید تا از وزش شن به لنزهای خود جلوگیری کنید.

مراقبت از لنز تماسی در هواپیما
برخی از لنزهای تماسی برای خوابیدن مناسب بوده و مورد تایید FDA هستند.

مراقبت از لنز تماسی در سفر

مکانی تمیز برای نگهداری لنزهای خود پیدا کنید. هنگامی که به محل اقامت خود رسیدید، باید یک مکان خوب و تمیز برای نگهداری لنزهای خود پیدا کنید. اطمینان حاصل کنید که آنها گم یا کثیف نخواهند شد.

اگر در هتل اقامت دارید، می‌توانید آنها را در کنار سینک نگه دارید.

اگر در سوئیت هستید یا در اتاق مشترک هستید، بهتر است کیف خود را در چمدان خود نگه دارید.

قبل از اینکه لنزهای خود را لمس کنید، دست‌های خود را تمیز کنید. چه در حال گذاشتن یا بیرون آوردن لنز هستید، همیشه ابتدا دستان خود را بشویید.

اگر به مکانی سفر می‌کنید که ممکن است آب تمیز در دسترس نباشد، سعی کنید قبل از لمس لنز، از یک یا دو قطره محلول لنز برای شستشوی نوک انگشتان خود استفاده کنید.

ضدعفونی کننده‌های دست حاوی الکل هستند که می‌تواند به لنزهای تماسی شما آسیب برسانند.

هنگام خروج لنزهای خود را فراموش نکنید. فهرستی از موارد ضروری تهیه کنید و لنزها و محلول خود را در لیست قرار دهید. قبل از اینکه از محل اقامت خود خارج شوید، این لیست را مرور کنید.

مراقبت از لنز تماسی در سفر
هر سه ماه یکبار کیف لنز خود را تعویض کنید.

نکات کلیدی برای مراقبت از لنز تماسی

 • به یاد داشته باشید، پوشیدن لنز در یک پرواز طولانی توصیه نمی‌شود.
 • در صورت شک، محلول، لنز و عینک اضافی همراه داشته باشید.
 • زمانی که لنزهای خود را به چشم نمی‌زنید، آن را در جعبه خود نگه دارید.
 • هر بار که لنز را در چشمان خود قرار می‌دهید، ظرف باید تمیز، شسته و در هوا خشک شود.
 • اگر به مسافرت می‌روید، مراقب عفونت چشم و حساسیت‌های چشمی باشید تا بتوانید از دیدنی‌های مقصد خود لذت ببرید.
 • حداقل چند هفته قبل از جمع کردن وسایل سفر خود، چشم خود را چک کنید تا مطمئن شوید که لنزهای تماسی و تجویز عینک شما به روز است.
 • هر سه ماه یکبار کیف لنز خود را تعویض کنید.
 • لوازم پشتیبان، از جمله محفظه لنز تماسی، کنتاکت، عینک و محلول لنز تماسی را بسته بندی کنید.
  چشمان شما هم نیاز به استراحت دارند. قبل از خواب، دوش گرفتن یا شنا، لنزهای تماسی خود را بردارید. استفاده از لنزهای تماسی در رختخواب یا قرار دادن آنها در معرض آب، خطر عفونت‌های دردناک چشم را افزایش می‌دهد.
 • لنزهای تماسی خود را هر چند وقت یکبار بنابر تجویز پزشک تعویض کنید.
 • پس از هر بار استفاده، فقط از محلول لنز تماسی تازه استفاده کنید برای نگهداری لنزهای خود از آب استفاده نکنید.
 • هرگز محلول تازه را با محلول قدیمی یا استفاده شده مخلوط نکنید.
 • هرگز لنز تماسی را خریداری نکنید، مگر اینکه برای شما توسط چشم پزشک یا بینایی سنج تجویز شده باشد. استفاده از لنزهای تماسی که تجویز نشده‌اند می‌تواند به بینایی شما آسیب برساند.

هشدارهای ضروری برای مراقبت از لنز

 • قبل از شستن دست‌ها به چشم‌های خود دست نزنید.
 • از آب کثیف برای شستشوی لنزهای خود استفاده نکنید، زیرا خطر عفونت افزایش می‌یابد.

منبع: travel with contact lenses

تازه‌ترین مطالب