• آدرس: کرمانشاه، روبروی پاساژ پلازا، برج نوبهار، طبقه 5، واحد 9
نوبت دهی تلفنی: 09355354347

لنز تماسی یا عینک چه تفاوت‌هایی دارد؟

لنز تماسی یا عینک

می‌خواهید تصمیم بگیرید که لنز بگیرید یا عینک؟ ممکن است این جمله شما را شگفت زده کند اما حدود 93 میلیون بزرگسال آمریکایی در معرض خطر از دست دادن شدید بینایی هستند.

به همین دلیل ضروری است که قبل از تصمیم گیری، تفاوت‌های کلیدی بین این دو را بدانیم. زمانی که این کار را انجام دهیم تصمیم‌گیری راحت‌تری خواهیم داشت.

می‌خواهید بیشتر بدانید؟ به خواندن مقاله ادامه دهید تا اطلاعات لازم را در مورد لنزهای تماسی در مقابل عینک بدانید.

راهنمای لنزهای تماسی

لنز تماسی چیست؟ لنزهای تماسی دیسک‌های کوچک و نازکی هستند که مستقیماً روی چشم‌های شما قرار می‌گیرند. آنها دید را به همان روشی اصلاح می‌کنند که عینک انجام می‌دهد، اما هیچ قاب یا بازویی ندارند.

در عوض، آنها روی سطح چشم می‌نشینند و با رطوبت طبیعی در جای خود باقی می‌مانند. فقط ممکن است تنظیم کردن آن کمی طول بکشد. گفته می‌شود، بسیاری از مردم لنزهای تماسی را راحت‌تر از عینک می‌دانند.

دو نوع اصلی از لنزهای تماسی وجود دارد.

لنز تماسی یا عینک

لنزهای تماسی سخت

آنها همچنین به عنوان لنزهای نفوذپذیر گاز صلب (RGP) هم شناخته می‌شوند. جنس این لنزها سفت و غیر قابل انعطاف است. به همین دلیل، آنها مانند لنزهای نرم با شکل چشم مطابقت ندارند.

ممکن است تنظیم لنزهای سخت کمی بیشتر از لنزهای نرم طول بکشد با این حال، آنها اغلب بادوام‌تر هستند و دید واضح‌تری نسبت به لنزهای نرم ارائه می‌دهند. آنها همچنین در اصلاح آستیگماتیسم بهتر عمل می‌کنند.

لنزهای تماسی نرم

جنس این لنزها نرم و انعطاف پذیر است. آنها به شکل چشم قالب می‌گیرند. در نتیجه، راحت‌تر از لنزهای سخت هستند.

لنزهای نرم در انواع یکبار مصرف روزانه، هفتگی و ماهانه موجود هستند. می‌توانید آنها را برای مدت زمان مشخصی بپوشید و سپس دور بیندازید.

لنزهای نرمی نیز وجود دارند که می‌توانید برای مدت طولانی‌تری از آنها استفاده کنید. اما برای جلوگیری از تحریک و عفونت باید آنها را مرتب تمیز کنید.

راهنمای عینک

آنها دستگاه‌های تصحیح بینایی هستند که روی صورت خود می‌گذارید.

آنها از دو بخش تشکیل شده‌اند. لنزها و قاب.

لنز تماسی یا عینک

انواع مختلف لنزها

لنزها دیسک‌های شفاف یا رنگی در عینک هستند. آنها تصاویر را بزرگ یا کوچک می‌کنند تا بهتر ببینید.

لنزها هم مانند سایر فناوری‌ها، در طول زمان پیشرفت می‌کنند. در گذشته ماده انحصاری لنزها شیشه بود. اما امروزه تولیدکنندگان برای ساخت آن‌ها عمدتاً از پلاستیک‌های با تکنولوژی بالا استفاده می‌کنند. لنزهای زیر نسبت به شیشه‌ها یا پلاستیک‌های قدیمی‌تر سبک‌تر، نازک‌تر و در برابر خش مقاوم‌تر هستند.

پلی کربنات

اگر به دنبال عینکی هستید که بتواند در برابر فرسودگی زیاد دوام بیاورد، یا نگران شکستن آن هستید این لنزهای مقاوم در برابر ضربه انتخابی عالی هستند. آنها همچنین از چشم‌ها در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت می‌کنند.

Trivex

این لنزهای پلاستیکی مشابه لنزهای پلی کربنات هستند. آنها نه تنها سبک و نازک هستند، بلکه می‌توانند مقدار قابل توجهی نیرو را نیز تحمل کنند. حتی برخی افراد متوجه می‌شوند که این لنزها بهتر از انواع دیگر به آن‌ها کمک می‌کنند.

پلاستیک با شاخص بالا

این لنزها سبک‌تر و نازک‌تر از لنزهای قدیمی هستند. اگر به یک نسخه قوی نیاز دارید، آنها انتخاب خوبی هستند.

کروی

این لنزها دارای طیف وسیعی از انحنا هستند که این انحناهای مختلف آنها را نازک‌تر و صاف‌تر می‌کند و سطح بیشتری را برای استفاده باز می‌کند.

لنز تماسی یا عینک

فتوکرومیک

خورشید این عینک‌ها را از شفاف به رنگی تغییر می‌دهد، این ویژگی مانند ویژگی روشنایی خودکار در تلفن همراه است. با داشتن این عینک با تعویض مداوم عینک آفتابی در حین رانندگی خداحافظی می‌کنید.

عینک آفتابی پلاریزه

با استفاده از این لنزها، دیگر نگران انعکاس خورشید از اجسام و ایجاد تابش خیره کننده نخواهید بود. اما، ممکن است دید شما را از نمایشگر کریستال مایع روی داشبورد ماشین مسدود کنند.

قاب‌ها
فریم‌ها قسمت‌هایی از عینک هستند که عدسی‌ها را در جای خود نگه می‌دارند. روی گوش می‌روند و روی بینی می‌نشیند.

شما می‌توانید قاب‌های ساخته شده از مواد مختلف را تهیه کنید، از جمله:

  • فلزات، مانند تیتانیوم یا فولاد ضد زنگ
  • پلاستیک، مانند نایلون یا استات
  • چوب

برخی از افراد عینک را ترجیح می‌دهند زیرا قیمت آن نسبت به لنزهای تماسی بیشتر است و آن‌ها را راحت‌تر یا شیک‌تر می‌دانند.

لنز یا عینک کدام یک بهتر است؟

اکنون که در مورد لنز و عینک اطلاعاتی را بدست آورید. وقت آن است که آنها را در کنار یکدیگر مقایسه کنید.

هزینه
لنزهای تماسی معمولاً بیشتر از عینک قیمت دارند زیرا باید آنها را مدام تعویض کنید. همچنین برای تمیز کردن آنها باید محلول‌های خاصی را خریداری کنید. قیمت لنزهای تماسی بسته به نوع آن متفاوت است.

قیمت عینک بسته به فریم و عدسی متفاوت است. به عنوان مثال، عینک‌هایی با لنزهای شاخص بالا قیمت بیشتری نسبت به عینک‌های معمولی دارند.

با این حال، می‌توانید گزینه‌های مقرون به صرفه‌ای برای عینک و لنزهای تماسی پیدا کنید.

لنز تماسی یا عینک

راحتی
هم عینک و هم لنزهای تماسی مناسب هستند. اما برخی افراد یکی را بیشتر از دیگری راحت می‌دانند.

برای مراقبت از عینک نیازی نیست کار خاصی با عینک انجام دهید. می‌توانید هر طور که دوست دارید آنها را بپوشید و درآورید. همچنین می‌توانید آنها را در هر مکانی ذخیره کنید.

لنزهای تماسی ظریف‌تر هستند. باید مرتباً آنها را تمیز و ضدعفونی کنید. همچنین در زمانی که از آنها استفاده نمی‌کنید نگهداری آنها در مکانی امن ضروری است.

برخی از افراد عینک را ترجیح می‌دهند زیرا نگهداری از آن‌ها آسان‌تر است. برخی دیگر لنزهای تماسی را راحت‌تر می‌دانند زیرا مانع دید نمی‌شوند. راحتی یک موضوع کاملاً شخصی است.

زیبایی شناسی
برخی از افراد احساس می‌کنند که عینک ظاهر جذاب‌تری به آنها می‌دهد. برخی دیگر لنزهای تماسی را از نظر زیبایی شناختی دلپذیرتر می‌دانند.

این به شما بستگی دارد که کدام را ترجیح می‌دهید عینک یا لنز. می‌توانید با سبک‌های مختلف عینک‌ها و لنزها را آزمایش کنید تا بتوانید مناسب‌ترین آن را پیدا کنید.

سبک زندگی و فعالیت‌های شما نیز می‌تواند بر تصمیم شما تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، ورزشکاران اغلب لنزهای تماسی را ترجیح می‌دهند، زیرا آنها به راحتی مه نمی‌گیرند یا نمی‌افتند.

نتیجه لنزهای تماسی در مقابل عینک

بحث لنزهای تماسی در مقابل عینک ادامه دارد. سخت است بگوییم عینک بهتر است یا لنز زیرا این بستگی به نیازها و ترجیحات شما دارد. هنگام تصمیم گیری، سبک زندگی، بودجه و زیبایی شناسی خود را در نظر بگیرید. همچنین می‌توانید با پزشک یا بینایی‌شناس خود صحبت کنید تا نظر حرفه‌ای آنها را بدانید. آنها می‌توانند به شما کمک کنند بهترین تصمیم را بگیرید.

آیا در مورد لنز یا عینک سؤالی دارید؟ اگر چنین است، برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید!

منبع: contact lenses vs glasses

تازه‌ترین مطالب