• آدرس: کرمانشاه، روبروی پاساژ پلازا، برج نوبهار، طبقه 5، واحد 9
نوبت دهی تلفنی: 09355354347

تفاوت لنز تماسی روزانه و ماهانه در چیست؟

هنگام تصمیم‌گیری بین لنزهای روزانه و ماهانه، عواملی مانند هزینه و تعداد دفعات استفاده از آن‌ها را در نظر بگیرید. صدها گزینه و ویژگی برای انتخاب وجود دارد. برای افرادی که به تازگی از لنزهای تماسی استفاده می‌کنند، این تصمیم‌گیری می‌تواند دلهره‌آور باشد اما اگر تفاوت بین لنز تماسی روزانه و ماهانه را بدانید انتخاب بهتر و راحت‌تری خواهید داشت.

دکتر ونده می‌گوید: “هیچ لنز تماسی واحدی وجود ندارد که برای همهٔ افراد مناسب باشد.” “پیدا کردن لنز مناسب مستلزم سنجیدن مزایای هر گزینه با توجه به نسخه نسخه و نیازهای منحصر به فرد شما است.” با انتخاب بهترین نوع لنز تماسی برای خود شروع کنید. هر دو لنز یکبار مصرف روزانه و ماهانه مزایا و معایبی دارند. شما و پزشکتان می‌توانید تعیین کنید که چه چیزی برای شما و سبک زندگی شما بهترین است.

تفاوت لنز روزانه و ماهانه

لنزهای تماسی یکبار مصرف ماهانه باید در طول روز استفاده شوند و در شب برداشته شوند (اگرچه گزینه‌هایی برای استفاده در طول شب هم وجود دارد). آنها باید هر شب به درستی نگهداری و ذخیره شوند تا زمانی که با یک جفت جدید جایگزین شوند.

لنزهای یکبار مصرف روزانه در بسته بندی‌های جداگانه عرضه می‌شوند، این لنزها برای یک روز در نظر گرفته شده و روز بعد با یک جفت جدید جایگزین می‌شوند. بر کسی پوشیده نیست که تعویض بیشتر لنز، چشم‌ها را سالم‌تر و شادتر نگه می‌دارد، به همین دلیل لنزهای یکبار مصرف روزانه بسیار محبوب هستند. اما بسیاری از عوامل دیگر هم وجود دارند که باید قبل از انتخاب خود در نظر بگیرید.

هر دو مزایای خود را دارند و هر کدام چیز متفاوتی را ارائه می‌دهند. در اینجا نگاهی به تفاوت لنز روزانه و ماهانه از نظر راحتی، آسودگی، هزینه و سلامتی می‌اندازیم.

تفاوت لنز روزانه و ماهانه
لنزهای تماسی یکبار مصرف ماهانه باید در طول روز استفاده شوند و در شب برداشته شوند.

راحتی
لنزهای تماسی از نظر راحتی راه طولانی را پیموده‌اند. اکثر لنزهای امروزی از هیدروژل یا سیلیکون هیدروژل ساخته شده‌اند. سیلیکون هیدروژل یک ماده پیشرفته است که اجازه می‌دهد تا پنج برابر اکسیژن بیشتری به قرنیه برسد و چشم‌ها را برای مدت طولانی‌تری سالم و راحت نگه می‌دارد. این باعث می‌شود که هیدروژل سیلیکون برای لنزهایی با استفاده طولانی‌تر مانند لنزهای ماهانه یا دو هفته‌ای مناسب باشد.

لنزهای روزانه معمولاً با مواد نازک‌تر و انعطاف پذیرتر از لنزهای ماهانه ساخته می‌شوند. با این حال، هیدروژل سیلیکون در حال حاضر به طور گسترده در لنزهای یکبار مصرف روزانهٔ مدرن نیز استفاده می‌شود. علاوه بر اینکه سطح بالایی از هیدراتاسیون و راحتی را ارائه می‌دهند، از مزیت حمل آسان‌تر نیز برخوردار هستند. این قابلیت کمک می‌کند تا قرار دادن لنزهای تماسی خود را ساده‌تر از همیشه کنید.

آسودگی
لنزهای روزانه به همان اندازه که بی‌دردسر و راحت هستند شما می‌توانید به سادگی در پایان یک روز کامل، بدون دردسر تمیز کردن یا خرید محلول، لنز را داخل ظرف قرار دهید. این سهولت استفاده آنها را به انتخابی محبوب برای هر کسی که سبک زندگی پرمشغله‌ای دارد تبدیل می‌کند. اگر دوست دارید فقط در تعطیلات آخر هفته یا تغییر رنگ چشم از لنز استفاده کنید، به شما آزادی عمل می‌دهد.

از سوی دیگر، لنزهای ماهانه باید قبل از استفاده بعدی، به درستی تمیز و نگهداری شوند. برخی از انواع قابل استفادهٔ مجدد را می‌توان به طور مداوم تا 7 روز پوشید. این انعطاف‌پذیری برای افرادی مناسب است که سبک زندگی غیرقابل پیش‌بینی دارند، مانند کارگران شیفت که همیشه قادر به تمیز کردن یا رسیدگی به لنزهای خود نیستند. لنزهای طولانی مدت برای همه افراد مناسب نیستند، بنابراین قبل از تعویض حتما با بینایی‌شناس خود صحبت کنید.

مقرون به صرفه
هنگام انتخاب یک لنز، عاقلانه است که این نکته را در نظر داشته باشید که هر چند وقت یکبار از آنها استفاده می‌کنید. علیرغم نیاز به خرید محلول لنزهای تماسی، لنزهای ماهانه گزینه ارزان‌تری برای استفاده تمام وقت در نظر گرفته می‌شود. اگر ترجیح می‌دهید در برخی مواقع از لنز استفاده کنید، ممکن است لنزهای یکبار مصرف روزانه گزینه مقرون به صرفه‌تری باشند.

تفاوت قیمت لنز روزانه و ماهانه
لنزهای روزانه معمولاً با مواد نازک‌تر و انعطاف پذیرتر از لنزهای ماهانه ساخته می‌شوند.

بهداشت و سلامت
چشم‌های ما چربی‌ها و پروتئین‌هایی تولید می‌کنند که می‌توانند به مرور زمان روی لنزها جمع شده و باعث ناراحتی چشم‌ها شوند. لنزهای یکبار مصرف روزانه سالم‌ترین انتخاب در نظر گرفته می‌شوند زیرا هیچ رسوب روزانه‌ای در آن وجود ندارد. آنها آماده قرار دادن در بسته‌های استریل شده برای یک بار مصرف هستند. لنزهای روزانه برای هر کسی که در معرض آلرژی‌های فصلی است ایده آل است زیرا تجمع گرده را به حداقل می‌رساند.

لنزهای ماهانه همچنین یک انتخاب بهداشتی است که به شما امکان می‌دهد مراقبت مناسب از لنز را انجام دهید. وقتی وارد یک روال شوید، این کار بسیار آسان است.

سازگاری با محیط زیست
لنزهای ماهانه اغلب به عنوان دوستدار محیط زیست تلقی می‌شوند زیرا به جای هر روز یک بار در ماه جایگزین می‌شوند. با این حال، تولیدکنندگان لنز به طور مداوم در حال توسعه فرآیندهای خود هستند تا ضایعات را به حداقل برسانند و مواد بیشتری را قابل بازیافت کنند. امروزه، لنزهای نرم در بسته‌بندی مقوایی و محفظه‌هایی ارائه می‌شوند که می‌توان آن‌ها را با استفاده از یک طرح محلی بازیافت کرد.

هزینه لنزهای روزانه و ماهانه چقدر است؟

یک عامل اصلی در بحث لنزهای روزانه در مقابل ماهانه قیمت آن است. همانطور که می‌توانید تصور کنید، تفاوت هزینه لنز روزانه با لنز ماهانه قابل توجه است. یک جعبه لنز Acuvue Oasys® برای یک بسته 12 عددی در هر چشم 115 دلار قیمت دارد و یک سال عمر می‌کند. همان لنز تماسی در یک گزینه یکبار مصرف روزانه حدود 77 دلار به ازای هر چشم (فقط برای یک دوره سه ماهه) هزینه دارد که برای یکسال باید 280 دلار پرداخت کنید- بیش از دو برابر قیمت. اگرچه لنزهای یکبار مصرف ماهانه نیاز به خریدهای اضافی مانند کیس و محلول لنز دارند، اما ممکن است در کل کمتر از لنزهای روزانه باشند. آیا راحتی، آسودگی و ایمنی اضافه شده ارزش بیشتری دارد؟ فقط شما می‌توانید تصمیم بگیرید، اما گزینه‌های با کیفیت و در حال گسترش برای لنزهای یکبار مصرف روزانه حداقل به این معنی است که شما حق انتخاب بیشتری دارید.

تفاوت قیمت لنز روزانه و ماهانه
لنزهای ماهانه اغلب به عنوان دوستدار محیط زیست تلقی می‌شوند زیرا به جای هر روز یک بار در ماه جایگزین می‌شوند.

لنزها چقدر دوام می‌آورند؟
اکثر اپتومتریست‌ها موافق هستند که می‌توانید حدود 10-16 ساعت در روز یا تا زمانی که چشمان شما به راحتی آنها را تحمل کند، از لنزها استفاده کنید. چه لنزهای یکبار مصرف روزانه یا ماهانه را انتخاب کنید، این توصیه یکسان است. اگر می‌خواهید هر روز بیشتر از لنزهای خود استفاده کنید، به دنبال لنزهایی با رطوبت اضافی مانند Air Optix® plus HydraGlyde® برای لنزهای ماهانه یا DAILIES® AquaComfort® Plus برای لنزهای یکبار مصرف روزانه باشید.

چند وقت یکبار از لنز استفاده می‌کنید؟
هنگام انتخاب بین لنزهای یکبار مصرف روزانه یا ماهانه، در نظر داشته باشید که آیا آنها می‌توانند مشکل بینایی شما را اصلاح کنند و هر چند وقت یکبار از آنها به جای عینک استفاده کنید. اینکه چقدر از لنزهای خود استفاده می‌کنید باید بر روی لنز انتخابی شما تاثیر داشته باشد. اگر عیوب انکساری خفیفی دارید و به استفاده روزانه لنز نیازی ندارید، لنزهای روزانه را در نظر بگیرید. می‌توانید هر زمان که نیاز داشتید بدون استرس آنها را داخل چشم‌هایتان بگذارید.

لنزهای تماسی چقدر به مراقبت نیاز دارند؟
همچنین، تعمیر و نگهداری لنزها را فراموش نکنید. لنزهای تماسی یکبار مصرف ماهانه نیاز به نگهداری یک شبه در محفظه لنز با محلول ضدعفونی کننده لنز دارند، به این معنی که برای سفرهای شبانه باید با محصولات اضافی سفر کنید. لنزهای یکبار مصرف روزانه را می‌توان قبل از خواب مستقیماً در سطل زباله پرتاب کرد که نیاز به اقدامات مراقبتی یا محصولات را از بین می‌برد. با این حال، هنگام سفر، به تعداد روزهای سفر خود به لنزهای روزانه نیاز خواهید داشت. هنگام تصمیم‌گیری بین لنزهای یکبار مصرف ماهیانه یا روزانه می‌توانید عوامل و ویژگی‌های دیگری را در نظر بگیرید. اگر برای تعیین اینکه کدام لنز تماسی برای شما مناسب است به کمک نیاز دارید، با اپتومتریست خود صحبت کنید.

به نظر شما کدام یک برای شما بهترین است؟
امیدواریم این راهنما در مورد تفاوت بین لنز تماسی روزانه و ماهانه به شما کمک کرده باشد تا بتوانید تصمیم درستی بگیرید که کدام نوع برای شما مناسب‌تر است.

نکته جالب در مورد لنزهای تماسی یکبار مصرف این است که می‌توانید لنزهای ماهانه یا روزانه را برای مدتی امتحان کنید، سپس اگر می‌خواهید در انتخاب خود تغییری ایجاد کنید.

منابع: Daily vs monthly contact lenses، Daily vs monthly contact lenses:

تازه‌ترین مطالب